• O wprowadzeniu od 1 lipca programu lekowego w zakresie leczenia cukrzycowego obrzęku plamki DME informował w czerwcu, podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki
  • Anna Śliwińska, prezes zarządu głównego PSD: – To przełom w dostępności do leczenia, biorąc pod uwagę, że problem utraty wzroku spowodowany cukrzycowym obrzękiem plamki DME dotyczy w kraju ok. 50 tysięcy osób
  • Anna Woźniak-Szymańska, prezes zarządu PZN: – Program daje ogromną nadzieję na to, że nikt nie będzie tracił wzroku z powodu cukrzycowego obrzęku plamki DME

Pytany o konkretny termin wejścia w życie programu lekowego prof. Rękas podkreślał, że 1 lipca jest datą ogłoszenia programu a kolejne przez trzy kolejne miesiące NFZ będzie miał czas na przygotowanie i ogłoszenie konkursów w tym zakresie. – Sądzę, że do końca roku pierwsi pacjenci, w ramach tego programu będą leczeni – dodał.

Można uratować wzrok tysiącom osób

– Ten program wprowadza nowoczesne leczenie i rodzi wielkie, i uzasadnione nadzieje na wyeliminowanie wśród pacjentów utraty wzroku z powodu cukrzycowego obrzęku plamki w Polsce. To przełom w dostępności do leczenia, biorąc pod uwagę, że problem utraty wzroku spowodowany cukrzycowym obrzękiem plamki dotyczy w kraju ok. 50 tysięcy osób. Zatem bardzo liczna jest grupa osób, które można uratować przed utratą wzroku – mówi nam Anna Śliwińska, prezes zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenie Diabetyków

Jak zaznacza chorzy z cukrzycą zagrożeni utratą wzroku otrzymują leczenie na europejskim poziomie.

– To ogromny krok naprzód. Nasze środowisko jest bardzo wdzięczne Ministerstwu Zdrowia, przede wszystkim Panu ministrowi Maciejowi Miłkowskiemu za zgodę na refundację terapii wprowadzonej w programie lekowym i oczywiście ekspertom, gronu profesorskiemu, które się bardzo przyczyniło do wprowadzenia refundacji, przez co najmniej 5 lat o nią zabiegając wspólnie ze środowiskiem pacjentów – zaznacza prezes Śliwińska.

– Co prawda wiele będzie zależało od świadomości pacjentów – i taka jest między innymi rola Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, żeby zwiększać tę świadomość – oraz od lekarzy monitorujących stan zdrowia i proponujących odpowiednie leczenie. Jednak najważniejszy jest fakt, że takie leczenie będzie już dostępne – podkreśla prezes Śliwińska.

Radość i nadzieja wśród zagrożonych utratą wzroku

Dodaje: – Teraz, kiedy leczenie cukrzycowego obrzęku plamki weszło do katalogu refundacji, publikujemy skierowane do pacjentów wpisy w naszych mediach, informujące o pojawiających się nowych możliwościach terapii. A od września, kiedy spodziewamy się, że pierwsi pacjenci będą kwalifikowani do programu, planujemy dużą kampanię edukacyjną na temat schorzenia, informując, że już można mu zaradzić, ale pod warunkiem, że leczenie zostanie podjęte w odpowiednim czasie.

Ogłoszenie programu lekowego leczenia cukrzycowego obrzęku plamki z satysfakcją przyjął też zarząd Polskiego Związku Niewidomych.

– Niezmiernie się cieszymy, że nasze postulaty i współpraca ze specjalistami w dz. okulistyki, a także przedstawicielami resortu zdrowia doprowadziły do uruchomienia programu leczenia cukrzycowego obrzęku plamki – mówi Anna Woźniak-Szymańska, prezes zarządu Polskiego Związku Niewidomych, zaznaczając, że PZN od wielu lat współpracuje z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia, zabiegając o to, aby dostępność do leczenia różnych schorzeń wzroku była w kraju coraz lepsza.

– Informacja o rozpoczęciu programu przekazana przez Pana prof. Marka Rękasa, krajowego konsultanta ds. okulistyki, z którym również współpracujemy jako rzecznicy osób niewidomych i słabowidzących chorych na cukrzycę, jest przełomowym komunikatem dla wielu z nich – mówi z przekonaniem prezes Woźniak-Szymańska.

– Jako Stowarzyszenie doskonale znamy problemy osób zagrożonych utratą wzroku. Cukrzyca powoduje u tysięcy osób poważne zmiany w siatkówce oka. Nieleczony cukrzycowy obrzęk plamki doprowadza do ślepoty.

Podkreśla: – Program, o którym mówi Pan prof. Rękas daje ogromną nadzieję na to, iż możliwe stanie się doprowadzenie do takiej sytuacji, że nikt nie będzie tracił wzroku z powodu cukrzycowego obrzęku plamki. Jest też wielka nadzieja także na to, że u wielu osób możliwe będzie uratowanie choćby resztek widzenia. Program pomoże tysiącom osób chorych na cukrzycę w Polsce.

Systemowe leczenie DME

– Bardzo nam zależy na dostępności tego leczenia dla pacjentów. Na tym, by wszystkie osoby zagrożone ślepotą z powodu cukrzycowego obrzęku plamki kwalifikujące się do programu uzyskały takie leczenie. Będziemy szeroko informować o tym programie w naszych mediach społecznościowych, a także w czasopismach wydawanych w wersjach dostępnych dla osób słabowidzących i w mediach publicznych. Zamierzamy też wysyłać do naszych członków drogą SMS-ową wiadomość z podaniem informacji o możliwości uzyskania leczenia w ramach tego programu – przekazała prezes PZN.

Zdaniem prof. Roberta Rejdaka systemowe leczenie DME pozwoli polskiej okulistyce zbudować sieć współpracy okulistów z diabetologami, lekarzami POZ, pediatrami, endokrynologami.

Cukrzycowy obrzęk plamki, to dzisiaj ogromny problem społeczny.

– Nieuregulowana glikemia przewlekle daje szereg powikłań neurologicznych, nefrologicznych i okulistycznych. Nieuregulowana glikemia powoduje zmiany w siatkówce oka. Cukrzycowy obrzęk plamki w efekcie doprowadza do spadku ostrości wzroku, zaburzenia widzenia centralnego – podkreślała podczas Kongresu prof. Katarzyna Michalska-Małecka z Kliniki Okulistycznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Skip to content