W dniach 13 i 14 11.2017 r. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Powiatowy w Płocku przy wsparciu finansowym PSD Zarządu Woj. Mazowieckiego zaprosiło swoich członków i osoby zainteresowane do udziału w  zadaniu „Akademia edukacyjno-terapeutyczna dla seniorów chorych na cukrzycę”.

W pierwszym  dniu spotkania odbyły się warsztaty z pielęgniarką, która przedstawiła, jak powinno wyglądać „Małe laboratorium w domu chorego”. Następnie  rehabilitant  mówił o ważności  wysiłku fizycznego w życiu codziennym. Rzecznik Prasowy Policji  przestrzegał seniorów przed oszustami np. na wnuczka, na policjanta.

Drugi dzień zaczęliśmy od zajęć z dietetyczką, która omówiła bardzo dokładnie dietę „GARSTKOWĄ” na podstawie wielu produktów. Było to bardzo pouczające spotkanie prowadzące do zrozumienia zasad  tej diety.

Lekarz okulista przedstawiła  najczęstsze  powikłania  cukrzycowe, naświetliła zasady prawidłowego zakraplania oczu oraz leczenia jaskry i zaćmy.

Przez cały czas spotkania była również z nami podolog, która udzielała  porad dotyczących pielęgnacji stóp.

W drugim dniu zagościła  u nas p. Elżbieta Gnas prezes PSD Zarządu Województwa  Mazowieckiego wraz z Członkami Zarządu. Opowiadali  o trudnościach, z jakimi muszą  się borykać chorzy na cukrzycę oraz jak sobie radzić z  kłopotami napotykanymi przy załatwianiu wielu spraw.

Barbara Świcińska

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content