14 listopada 2018 r. w Centrum Aktywności Seniora w Płocku świętowano Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Andrzeja Nowakowskiego.
Maria Jasińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Odział Powiatowy w Płocku powitała przybyłych w Centrum Aktywności Seniora, przedstawiła programem uroczystości i oddała głos Prezydentowi Andrzejowi Nowakowskiemu, który życzył diabetykom wytrwałości w walce z choroba oraz nie poddawania się trudnościom życia z nieuleczalna chorobą.
Dr Mariola Mondziel – lekarz okulista, mówiła o powikłaniach cukrzycowych i ich leczeniu. Zwróciła szczególną uwagę na dbałość o wzrok.
Maria Jasińska – prezes PSD mówiła o działalności stowarzyszenia dla mieszkańców miasta Płocka, edukacji, wspieraniu w rozwiązywaniu problemów życia z cukrzycą oraz o organizowanych spotkaniach integracyjnych i turystycznych.
Agnieszka Kisielewska – dietetyk, zwróciła uwagę zebranych na potrzebę urozmaicania posiłków i na regularne ich spożywanie. Dorosły człowiek zjada dziennie ok. 3 kg pokarmów. Należy pić dużo wody, unikać słodyczy i soli. Powinniśmy zjadać 5 posiłków w ciągu dnia:
Śniadanie ok godz, 7-8, II śniadanie ok. godz. 10-11, obiad ok. godz. 14 -15, przekąska o 17-tej i kolacja ok. godz. 20-21. Osoby, które jedzą śniadanie, mają większą szansę na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Odpowiadając na pytanie o spożywanie kawy wyjaśniła, iż kawa podnosi tętno, nie ciśnienie.
Pracownica Baru Tumskiego przy pomocy zgromadzonych przygotowała koktajle i sałatkę warzywną.
Lekarz psychiatra Joanna Pawlik swoje wystąpienie zatytułowała: Dowiaduje się o cukrzycy i co dalej? Diagnozę porównała do wyprawy do obcego kraju, gdzie czekają na nas rzeczy znane i nieznane, które trzeba obłaskawić i spowolnić. Ważne czynniki w terapii, to zapewnienie warunków samorealizacji i poczucia bezpieczeństwa oraz wsparcia terapeutycznego (obniżenie lęku). Czynniki sprzyjające zdrowiu: higiena życia, systematyczna farmakoterapia, psychoedukacja i psychoterapia, rehabilitacja fizyczna i społeczna, czujność w sytuacjach sprzyjającym nawrotom, wsparcie rodzin.
Fazy w sposobie reagowania na chorobę: wstrząs, negowanie choroby, bunt przeciwko chorobie, częściowe ustępstwa wobec choroby, rezygnacja z subiektywnego oporu i zaakceptowanie faktów, zaakceptowanie choroby. Wszystkie etapy przechodzimy bardziej lub mniej świadomie. Często konieczna jest pomoc psychiatry lub psychologa a czasem wsparcie farmakologiczne.
Wiesława Rybicka-Bogusz, ekspert w dziedzinie praw pacjenta, uświadomiła nam, że w każdej sytuacji gdy uważamy, że nasze prawa są niewłaściwie realizowane możemy skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta. Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych, do informacji, do wyrażania zgody na świadczenia zdrowotne, do tajemnicy informacji, do zgłaszania niepożądanych działań produktów środków leczniczych, do zgłaszania sprzeciwu wobec opinii lub orzeczenia lekarza, do dokumentacji medycznej, do poszanowania intymności i godności, do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, do opieki duszpasterskiej, do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.
Przedstawicielka medyczna Firmy HAND-PROD Małgorzata Wojciechowska zaprezentowała glukometry Evercare i VivaChek Ino. Osobom chętnym wymieniała stare na nowe.
Waldemar Radkowski – wieloletni diabetyk, członek PSD przedstawił ofertę NORDIC WALKING po udzielonym instruktarzu – wszyscy ochoczo maszerowali z kijkami.
Na tym zakończono obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.
Zofia Grzelak