Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Całoroczna relacja ze Stalowej...

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miasta i Powiatu w Stalowej Woli jak co roku dzieli się swoją działalnością z 2018 r. w naszym mieście.

Dzięki spotkaniu z kierownikiem Apteki Dr.Max z mgr Pawłem Zbękiem w miesiącu lutym uzyskaliśmy wiele informacji o nowoczesnych lekach stosowanych w terapii chorób związanych z powikłaniami cukrzycy, bo zbyt wysoki cholesterol jak również ciśnienie jest poważnym problemem wielu chorych. Obecnie na rynku jest wiele nowoczesnych leków i dzięki zdobytej wiedzy łatwiej zrozumieć sposoby i metody leczenia przy współpracy z lekarzem.

Zbliżająca się wiosna zmobilizowała nas do aktywnej rehabilitacji. Współpracując z właścicielem Szpitala Specjalistycznego „SANUS” reumatologiem Zbigniewem Golą, korzystaliśmy z ćwiczeń Nordic Walking pod okiem rehabilitanta odbywając codzienne spacery w Parku Leśnym. W ramach relaksu wdychaliśmy zdrowy jod w Grocie Solnej, gdzie dodatkowo kojąco pracowała nad naszą psychiką pani psycholog.

19 kwietnia 2018 odbyło się szkolenie, które poprowadziła dr n. med. nefrolog Wiesława Kiszka. Szkolenie to pozwoliło nam uzmysłowić sobie jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życiu  i dbanie o prawidłowe poziomy cukru. Niewyrównane poziomy cukru i nadciśnienia zwiększają ryzyko wystąpienia nefropatii oraz neuropatii cukrzycowej. Było to bardzo ważne spotkanie z przesłaniem dla chorych – musicie sami dbać o swoje zdrowie a podstawią jest samokontrola jak również edukacja chorych.

Działając aktywnie wśród mieszkańców naszego miasta poprzez badania przesiewowe w celu wykrycia cukrzycy, przedstawiając problematykę cukrzycy, rozdając ulotki oraz prowadząc rozmowy  w trakcie badań uczestniczyliśmy 1 maja 2018 w obchodach Dni Miasta Stalowej Woli, a w Alejce Inicjatyw Pozytywnie Zakręconych przebadaliśmy poziom cukru i ciśnienia oraz cholesterolu u ok. 150 osób. Dni Stalowej Woli były radosne i słoneczne a nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Psychiczny odpoczynek zapewniło nam spotkanie z psychologiem mgr Marią Dekert w dniu 17 maja 2018 r. Psycholog zaproponowała nam akceptację naszej choroby, bo ma to wpływ na lepszą jakość naszego życia. Dzięki akceptacji własnej choroby, własnych ograniczeń człowiek potrafi się otwierać na drugą osobę, potrafi wziąć życie we własne ręce i starać się funkcjonować w społeczności lokalnej. I tak podbudowani  i silniejsi braliśmy udział w Pikniku Kapucyńskim 3 czerwca 2018 r. przeprowadzając badania przesiewowe. Była muzyka, występy artystyczne ale nasz namiot badań przesiewowych był cały czas pełen ludzi. Byliśmy zmęczeni ale Gwardian Klasztoru dziękując nam docenił naszą pracę i zaangażowanie w niesienie pomocy innym.

Kontynuując nasze działania zorganizowaliśmy 7 czerwca szkolenie dla chorych na cukrzycę, które poprowadziła diabetolog Barbara Suduł. Diabetolog rozmawiała z nami o cukrzycy i o problemach jakie jej towarzyszą. Było to bardzo potrzebne szkolenie, bo zgodnie z zasadą – im więcej umiesz – tym łatwiej można żyć z cukrzycą.

W nagrodę po ciężkim i pracowitym półroczu wyjechaliśmy 28 czerwca na wycieczkę do Puław. Puławy szczycą się Muzeum Czartoryskich, założonym w 1801 r. przez księżna Izabelę z Flemmingów Czartoryską. W najpiękniejszych wnętrzach pałacu Czartoryskich oglądaliśmy eksponaty gromadzone od końca XVIII W po drugą połowę XIX w. Pochodzą one nie tylko z kolekcji księżnej Izabeli ale także ze zbiorów jej wnuka księcia Władysława Czartoryskiego. W muzeum puławskim można podziwiać wysokiej klasy malarstwo, militaria, rzemiosło artystyczne oraz pamiątki o charakterze historycznym. Na przełomie XVIII i XIX w. gospodarzami majątku puławskiego byli Adam Kazimierz Czartoryski, jeden z najlepiej wykształconych ludzi swojej epoki, poseł na Sejm Czteroletni  i komendant Szkoły Rycerskiej oraz jego żona Izabela. Dzięki ich rozległej działalności kulturalnej, artystycznej i politycznej Puławy zyskały miano „Polskich Aten”. Dwór Czartoryskich przyciągał licznych artystów i  literatów. Przebywali tu i tworzyli wybitni przedstawiciele kultury polskiego oświecenia jak Julian Ursyn Niemcewicz, Kajetan Koźmian, Jan Piotr Norglin. Puławy wyrosły do rangi centrum życia kulturalnego i politycznego. W tym czasie wystawiono operę „Matka Spartanka” lub słynny „Powrót posła”. Najtrwalszym przejawem  działalności Czartoryskich jest zbiór narodowych pamiątek i dzieł sztuki europejskiej. W parku Czartoryskim znajduje się świątynia Sybili a nad jej wejściem jest napis „Przeszłość przyszłości”.  Wewnątrz księżna Izabela gromadziła pamiątki narodowe chcąc ocalić pamięć o wielkich rodakach i ważnych wydarzeniach polskiej historii. Przewodnik po muzeum był świetnym gawędziarzem i ten  dzień za szybko się dla nas skończył. Pełni wrażeń po spotkaniu ze wspaniałą historią wróciliśmy do domu.

Na zaproszenie stowarzyszenia Dobro Powraca uczestniczyliśmy 21 września 2018 r. w charytatywnej imprezie, która miała na celu zbieranie pieniędzy na rehabilitację Sebastiana. Chcieliśmy pomóc Sebastianowi oraz jego rodzinie przeprowadzając badania cukru oraz ciśnienia wśród uczestników akcji oraz chętnych do pomocy Sebastianowi.

Wrzesień miał jeszcze jedną wyjątkową datę. 27 września  2018 r. dzięki pomocy mgr Anny Wojdy i firmie Abbvie przeprowadzone  zostały badania wśród mieszkańców naszego miasta na obecność wirusa C czyli wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW typu C). Badanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród seniorów. W ciągu 2 godzin przebadanych zostało ok. 60 osób.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą połączone były ze spotkaniem z grupą słuchaczy z Centrum Kształcenia Ustawicznego i odbyły się 17 listopada 2018 r. Dzięki wsparciu dyrektor CKU mgr Marii Piekarz ok. 100 słuchaczy mogło wysłuchać wykładu konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie diabetologii mgr Bożeny Guściory. Po wykładzie było wiele pytań oraz wywiązała się dyskusja. W trakcie spotkania wykonywane były  badania wśród młodych słuchaczy. Po spotkaniu na uczestników czekał dietetyczny poczęstunek. Młodzi ludzie zadawali wiele pytań na temat cukrzycy, co uzmysłowiło nam, że wiedza o cukrzycy wśród młodych ludzi jest niewielka, nawet jeśli w trakcie  badań ktoś miał podwyższony cukier, reakcja  była obojętna, dopiero nasze tłumaczenie i rozmowa doprowadziły do konstruktywnej dyskusji.

Członkowie stowarzyszenia czynnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą we  wszystkich działaniach a ich praca i nawiązywanie kontaktów międzyludzkich jest nieoceniona. Najważniejsze jest to, że pomimo choroby zawsze chętnie pomagają innym.

Korzystając z możliwości chciałabym podziękować Eli Bartosik, Halince i Wackowi Miśkiewiczom, Henryce Truszkiewicz, Ani Turosz i Bogusi Życzyńskiej za pomoc, wsparcie i chęć pomocy innym, bo tyle jesteś wart ile możesz dać innym z siebie.

Przed nami rodzinne spotkanie opłatkowe przy wspólnych kolędach i radości z każdego dnia i ulotnej chwili przy pięknej choince.

Nie moglibyśmy realizować naszych zadań bez wsparcia ze strony Prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego w formie dotacji na zadanie pt. „Działania na rzecz chorych i zagrożonych cukrzycą”.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content