[Godz. 11.01] Konferencja prasowa Ministra Zdrowia

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej:
“Pomimo, że prawdopodobnie śladowe ilości substancji znajdowały się w lekach od dawna, to leki mają korzyści zdrowotne.”

“Zaprzestanie przyjmowania leków może grozić poważniejszymi konsekwencjami niż ich dalsze przyjmowanie.”

“Jeżeli dowiemy się, że normy są przekroczone na tyle, że stwarzają zagrożenie, to lek zostanie wycofany. W tym momencie nie ma informacji, przez które trzeba by ten lek wycofać.” Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej:

[Godz. 11.39] Wiceminister zdrowia: nie ma informacji, aby lek zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów

Wiceminister zdrowia: nie ma informacji, aby lek zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów

Janusz Cieszyński podkreślił, że zanieczyszczenia nie zostały wykryte w lekach dostępnych na terenie Polski, a informacje z zagranicy są teraz weryfikowane.

Pytany przez dziennikarzy, czy można bezpiecznie przyjmować lek, powtórzył, że “na ten moment nie zostały wycofane jakiekolwiek leki”. Dodał, że o dalszych działaniach Ministerstwo Zdrowia będzie informować po otrzymaniu komunikatu od Europejskiej Agencji Leków, która ma potwierdzić swoje stanowisko wydane na podstawie badań.

Wiceminister podkreślił, że nie ma informacji, aby lek zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów. – Jeśli mamy takie informacje, lek natychmiast jest wycofywany z obrotu – zapewnił.

J.Cieszyński: obecnie nie ma informacji o wycofaniu lub wstrzymaniu leków z metforminą

[Godz. 12.35] Komunikat Ministerstwa Zdrowia

W związku z informacjami dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy, substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Ministerstwo Zdrowia informuje, że 4 grudnia Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski zorganizował spotkanie z udziałem ekspertów. W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę

Komunikat Ministerstwa Zdrowia – czytaj dalej

 

Leki na cukrzycę zanieczyszczone

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Specjalnie dla Was zbieramy wszystkie informacje dotyczące METFORMINY. Tutaj dowiesz się wszystkiego, co pojawi się w tym temacie.

Z informacji podanych przez Dziennik Gazetę Prawną wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest on bardzo niebezpieczny dla wątroby, a także działa rakotwórczo. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

“Jedno z naszych źródeł wskazuje, że normy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach. Sprawa jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Również na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić mają się krajowi konsultanci w danych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.” – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Gazeta Prawna

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content