Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

 1. Start
 2. /
 3. Blog
 4. /
 5. Warto wiedzieć
 6. /
 7. Na liście refundacyjnej od...

Na listach bezpłatnych leków 75+ od 1 września 2020 roku pojawiły się dwie nowe insuliny: degludec oraz degludec+aspart. Oznacza to, że każdy pacjent, który w dniu wystawienia recepty na leki ukończył 75. rok życia oraz spełnia dotychczasowe kryteria refundacyjne otrzyma je za darmo.

Długodziałająca insulina bazowa degludec o nazwie handlowej Tresiba® stosowana jest w leczeniu cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1. roku życia. Pomaga organizmowi zmniejszyć stężenie cukru we krwi. Lek należy podawać raz na dobę, najlepiej o stałej porze. Jeśli jednak pacjent nie może danego dnia przyjąć planowanej dawki leku, może podać go o innej porze, zachowując co najmniej 8-godzinną przerwę pomiędzy dawkami, ponieważ insulina degludec powoduje długotrwałe zmniejszenie stężenia cukru we krwi.

 • W cukrzycy typu 1 musi być zawsze stosowana w skojarzeniu z szybkodziałającymi insulinami podawanymi w związku z posiłkami.
 • W cukrzycy typu 2 może być przyjmowana w skojarzeniu z lekami doustnymi stosowanymi w cukrzycy lub z lekami przeciwcukrzycowymi do wstrzykiwań, innymi niż insuliny.

Kolejną insuliną jest degludec+aspart o nazwie handlowej Ryzodeg®. Stosowana jest w leczeniu cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 2. roku życia. Jej działanie polega na obniżaniu stężenia cukru we krwi.

Deglude+aspart to pierwsza dostępna na rynku kombinacja insuliny bazowej o ultradługim czasie działania i insuliny doposiłkowej w jednym wstrzykiwaczu, w proporcjach 70% do 30%.

Lek ten zawiera dwa rodzaje insulin:

 • bazową insulinę o nazwie insulina degludec, która w sposób długotrwały zmniejsza stężenie cukru we krwi (70%);
 • szybkodziałającą insulinę o nazwie insulina aspart, która zmniejsza stężenie cukru we krwi krótko po wstrzyknięciu (30%).
Skip to content