Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

 1. Start
 2. /
 3. Blog
 4. /
 5. Ogłoszenie
 6. /
 7. Na liście darmowych leków...

Na opublikowanej liście darmowych leków dla dzieci do 18. r.ż. oraz seniorów powyżej 65. r.ż. znajduje się ponad 4 tys. produktów leczniczych, w tym innowacyjne terapie stosowane w leczeniu cukrzycy, niewydolności serca i przewlekłej chorobie nerek. Z leków będzie mogło skorzystać ponad 8 mln seniorów.

Program dostępu do bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. r.ż. oraz osób powyżej 65. r.ż. realizowany jest na tych samych zasadach co istniejący program 75+. Aby osoby ze wskazanych grup wiekowych mogły otrzymać leki bezpłatnie, muszą być spełnione dwa warunki:

 1. należy mieć poniżej 18 lat lub powyżej 65 lat – liczy się dzień urodzenia,
 2. przyjmowane leki muszą znajdować się na liście refundacyjnej w danym wskazaniu.

Równocześnie recepta musi być oznaczona symbolem „S” w polu „kod uprawnień dodatkowych” (warto na to zwracać samemu uwagę, gdyż brak oznaczenia uniemożliwi farmaceucie wydanie leku nieodpłatnie).

Co oznacza, że lek jest bezpłatny?

Każdej ubezpieczonej osobie przysługują z reguły zniżki na leki refundowane, które przepisywane są przez lekarza na receptę. Leki refundowane mogą być objęte ryczałtem – czyli stałą kwotą zniżki albo odpłatnością 30 proc. lub 50 proc. Natomiast od 1 września osoby, które nie ukończyły 18 lat oraz skończyły 65 lat, mogą otrzymać wybrane leki bezpłatnie, w ramach obowiązującej listy leków refundowanych. Nie oznacza to, że wszystkie leki dostępne w aptece są darmowe.

Kto może wystawić receptę na leki bezpłatne?

Receptę z symbolem „S” może wystawić:

 • lekarz rodzinny,
 • pielęgniarka POZ – uprawniona do wystawiania recept,
 • lekarz specjalista np. nefrolog, kardiolog,
 • lekarz emerytowany dowolnej specjalności (wyłącznie dla siebie albo małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych).

Nowości lekowe dla seniorów

Według danych, w Polsce ponad 65 proc. osób powyżej 65. roku życia cierpi na co najmniej dwie choroby przewlekłe[1]. Do najczęstszych zaliczamy: przewlekłą chorobę nerek (4,5 mln chorych), cukrzycę (3 mln) i niewydolność serca (1,2 mln). Współistnienie wymienionych chorób zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia, które stanowią główną przyczynę śmierci Polaków. Nowoczesne terapie umożliwiają skuteczne leczenie pacjentów dotkniętych przewlekłymi chorobami cywilizacyjnymi, a dzięki umieszczeniu ich na „liście senioralnej” można zniwelować nierówności w dostępie do nich.

– Jako środowisko lekarzy rodzinnych doceniamy zmiany wprowadzone na obecnej liście darmowych leków dla osób 65+. Został na niej nie tylko obniżony wiek pacjenta, ale także poszerzona została oferta dostępnych preparatów o innowacje, dzięki którym, my lekarze, będziemy mogli skutecznie leczyć większą grupę chorych. Część z naszych pacjentów ma już 2 lub więcej chorób współwystępujących – stosowanie u nich leków na przykład z grupy flozyn, to nie tylko ułatwienie dla pacjenta, oszczędność finansowa, ale także optymalizacja jego leczenia – podkreśla prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Coraz częściej eksperci wskazują na potrzebę holistycznego i zintegrowanego podejścia do leczenia pacjentów, także pod kątem ilości przyjmowanych leków. Wspomniane schorzenia występują często ze sobą tworząc tzw. efekt domina. Ważne jest zatem, aby im przeciwdziałać i wdrożyć właściwe leczenie na wczesnym etapie choroby. Nie zapominajmy także o czynnikach modyfikowalnych, a więc o tym, co możemy zrobić samemu dla swojego zdrowia: właściwe odżywianie, rezygnacja z używek oraz regularny wysiłek fizyczny – chociażby w formie spaceru czy jazdy na rowerze, to gotowy przepis na utrzymanie dobrego zdrowia na wiele lat.

[1] https://www.oecd.org/health/health-at-a-glance-europe/

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content