W niedzielę dnia 30 lipca 2017 r. w ramach wygranego konkursu dotyczącego ochrony i promocji zdrowia ogłoszonego i dofinansowanego przez Zarząd Powiatu w Rypinie, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Rypinie zorganizowało udział w marszu nordic walking chorych na cukrzycę, w tym niepełnosprawnych z powiatu rypińskiego, a także wykonało bezpłatne badania przesiewowe dotyczące ciśnienia tętniczego i poziomu glukozy we krwi uczestnikom marszu.

Marsz taki odbył się już drugi raz w miejscowości Skrwilno, które było gospodarzem i współorganizatorem regionalnych zawodów Pucharu Ziemi Dobrzyńskiej w ramach Pucharu Polski Nordic Walking. W zawodach tych brało udział 350 osób z całej Polski. W tej grupie osób znajdowała się 78 osobowa grupa diabetyków, głównie niepełnosprawnych, którą zorganizował Zarząd Stowarzyszenia, uczestniczący w marszu, na czele z prezesem.

Część diabetyków, którzy nie mieli do czynienia z ,,kijkami”, podobnie jak w ubiegłym roku brało udział w ,,szkółce nordic walking”. Nauka prawidłowego chodzenia odbywała się pod kierunkiem trenera i głównego sędziego Pucharu Polski Nordic Walking, na przełomie czerwca i lipca na stadionie MOSiRu w Rypinie.

Część diabetyków czujących się na siłach w 34  ̊C upale panującym w tym dniu, brało udział w marszu na dystansie 5 km, natomiast pozostali uczestniczyli w rajdzie na 2,5 km. Bardzo ładna widokowa trasa prowadziła od startu na placu przy Nadleśnictwie, łąkową skarpą, przez ,,pański mostek” nad rzeką Skrwą, do podworskiego parku, dalej przez las, po obwodzie koła na metę na plac przy Nadleśnictwie. Ze względu na panujący upał Ochotnicza Straż Pożarna przygotowała zawodnikom orzeźwiającą kurtynę wodną, przez którą przechodziliśmy na trasie.

Ta forma rekreacyjnej aktywności fizycznej od dwóch lat zdobyła sobie popularność w naszym Stowarzyszeniu. Duże zainteresowanie ubiegłoroczną edycją ,,O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy”, które odbyło się 31 lipca (uczestniczyło wtedy 205 osób, w tym 50 diabetyków), spowodowało, że w tym roku maszerowało 78 diabetyków. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, korzystali z napojów i posiłku regeneracyjnego, a także brali udział w losowaniu nagród.

Realizując zadanie publiczne dotyczące ochrony i promocji zdrowia staramy się aby działania takie miały na celu popularyzację aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia poprzez systematyczne uprawianie m.in. nordic walking, tak ważnej w terapii cukrzycowej.

Podczas tych zawodów z badań przesiewowych skorzystało ponad 150 osób.

Prezes PSD w Rypinie
Ryszard Matuszak

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content