Jaworznicka Geosfera to przestrzeń publiczna  dla maluchów i seniorów umiejscowiona w nieczynnym kamieniołomie “Sodowa”. Ośrodek powstał na poprzemysłowym terenie po nieczynnym kamieniołomie wapieni. Zaczęło się od odkrycia skamieniałych szczątków notozaura i konstatacji, że działalność kamieniołomu odsłoniła zapisane w skałach dzieje Ziemi sprzed milionów lat. Tutaj można uczyć geologii czy paleontologii niemal “cofając się w czasie” do okresu triasu. Stąd powodzenie GEOsfery również wśród naukowców m in. UŚ z Katowic i AGH z Krakowa.

GEOsfera przyciąga dziś turystów z całego region i kraju – spacerowanie po dnie płytkiego morza sprzed 230 mln lat stanowi niewątpliwią atrakcję.

Władze miasta dostrzegając zainteresowanie  mieszkańców postanowiły zagospodarować ów teren i oddać dla rekreacji, wypoczynku i poznania historii Ziemi. Zorganizowano ogród Jordanowski dla dzieci, kąpielisko z plażą, ogród botaniczny z kwiatami i rzadko spotykanymi krzewami, kącik do grilowania. Rozmieszczone tablice informacyjne przypominają zwiedzającym historię Ziemi wraz ze zwierzętami w danej epoce.

Działacze jaworznickiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zorganizowali w dniu 18. maja 2018 r spotkanie poświęcone kwestiom zdrowotnym ważne nie tyko dla cukrzyków. Temat spotkania to “Stłuszczenie wątroby – choroba nie tylko pijących”. W sali Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej w miejscowej GEOsferze prelekcję przeprowadził gastrolog dr n.med. Rafał Kotulski.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie PSD oraz mieszkańcy Jaworzna. Również swoją obecnością zaszczycił  Kapelan PSD O/Jaworzno proboszcz z Parafii Św. Józefa Rzemieślnika z Jeziorek Ks. Wiesław Jarząbek.

Po wykładzie Prezes PSD Pan Marek Nowak oraz jego zastępca Pan Robert Gąska zaprosili uczestników spotkania na ognisko i tradycyjne pieczonki z żurkiem z kuchni żony prezesa Pani Marii. Nie obeszło się bez degustacji smacznej kapusty z grochem przyrządzonej  przez radnego tej kadencji Rady Miasta Pana Mariusza Burczego.

Przy niekończących dyskusjach i wymianie zdań, fiesta dobiegła do końca a uczestnicy podziękowali  organizatorom za mile spędzone popołudnie majowe!

Prezes zaprosił na przyszłe pieczone !!!

 

 

 

 

 

 

Członek PSD O/Jaworzno
Mieczysław Kijowski

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content