Od 1 maja pacjenci mają zapewniony dostęp do kolejnego rodzaju insuliny.
Jest nią insulina degludec – insulina bazowa skutecznie obniżająca glikemię o ultra-długim czasie działania – powyżej 42 godzin.

Insulina degludec tworzy po podaniu podskórnym rozpuszczalne multiheksamery uwalniające monomery insuliny powoli i nieprzerwanie do krwiobiegu. Dzięki temu zapewnia jednolite i stabilne stężenie glukozy w trakcie doby. Oferuje także równe rozłożenie stężenia glukozy w ciągu całej doby, bez różnic pomiędzy pierwszymi a drugimi dwunastoma godzinami.

Insulina degludec pozwala na znaczącą redukcję liczby epizodów hipoglikemii, zwłaszcza niebezpiecznych hipoglikemii ciężkich i nocnych (Badanie Devote), co wpływa na znaczącą poprawę jakości życia pacjentów. Rekomendowanym schematem stosowania insuliny degludec jest podawanie podskórne raz na dobę, o dowolnej porze dnia, najlepiej o tej samej każdego dnia. W przypadkach, kiedy podawanie leku o tej samej porze nie jest możliwe, insulina degludec umożliwia elastyczne dawkowanie.

Insulina degludec występuje w postaci penfilli do wstrzykiwacza NovoPen4 (U100) oraz w jednorazowych wstrzykiwaczach FlexTouch (U200).

Od 1.05.2019 dla polskich pacjentów obowiązują następujące zasady refundacji:

Długodziałający analog insuliny ludzkiej Tresiba FlexTouch (insulina degludec) objęto refundacją w leczeniu cukrzycy typu 1 u dorosłych, cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8% oraz cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie.
Cena dla pacjenta: 102,73 zł za 3 wstrzykiwacze po 3 ml (200 jednostek na ml).

Tresiba Penfill (insulina degludec) będzie refundowana we wskazaniu cukrzycy typu 1 u dorosłych, cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8% oraz cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie.
Cena dla pacjenta: 87,69 zł za 5 wkładów po 3 ml (100 jednostek na ml).

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content