Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Logo Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Logotyp Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przedstawia puchar i oplecionego wokół niego węża. Symbol ten, nazywany „kielichem Higiei”, wywodzi się z mitologii greckiej, w której Higieia była boginią zdrowia. Kielich Higiei jest często wykorzystywanym motywem w medycynie i farmacji. Puchar w tym przypadku symbolizuje zdrowie, natomiast wąż – długowieczność, samoodnowę, odradzanie się i ozdrowienie.

Symbol ten na potrzeby naszego Stowarzyszenia został wpisany w literę „C”, co jest odniesieniem do polskiej nazwy choroby – cukrzycy. Krzyż obok litery „C” nawiązuje do Polskiego Czerwonego Krzyża, będącego najstarszą polską organizacją humanitarną. W przypadku tego symbolu nie mógł jednak zostać użyty kolor czerwony (zastrzeżony dla PCK), dlatego zdecydowano się na kolor pomarańczowy.

Logo PSD zostało ustanowione pod koniec lat 80-tych XX wieku. Krótko potem, w 1990 roku podczas Zjazdu Delegatów w Bydgoszczy zmieniono nazwę organizacji ze Stowarzyszenia Chorych na Cukrzycę PRL na Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Wybrano także duchowego patrona Stowarzyszenia – świętego Łukasza. Kiedy w 1991 roku Zarząd Główny PSD otrzymał swój sztandar, widniały na nim właśnie wykorzystywany do dzisiaj logotyp po jednej stronie oraz wizerunek świętego patrona po drugiej.

Logo Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków jest prawnie zastrzeżone, co oznacza, że żaden inny podmiot nie może się nim posługiwać, jak również tworzyć logotypów podobnych. Logotyp ma stałe kolory, nie wolno też odejmować ani dodawać do niego żadnych innych elementów.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content