Logotyp Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przedstawia puchar i oplecionego wokół niego węża. Symbol ten, nazywany „kielichem Higiei”, wywodzi się z mitologii greckiej, w której Higieia była boginią zdrowia. Kielich Higiei jest często wykorzystywanym motywem w medycynie i farmacji. Puchar w tym przypadku symbolizuje zdrowie, natomiast wąż – długowieczność, samoodnowę, odradzanie się i ozdrowienie.

Symbol ten na potrzeby naszego Stowarzyszenia został wpisany w literę „C”, co jest odniesieniem do polskiej nazwy choroby – cukrzycy. Krzyż obok litery „C” nawiązuje do Polskiego Czerwonego Krzyża, będącego najstarszą polską organizacją humanitarną. W przypadku tego symbolu nie mógł jednak zostać użyty kolor czerwony (zastrzeżony dla PCK), dlatego zdecydowano się na kolor pomarańczowy.

Logo PSD zostało ustanowione pod koniec lat 80-tych XX wieku. Krótko potem, w 1990 roku podczas Zjazdu Delegatów w Bydgoszczy zmieniono nazwę organizacji ze Stowarzyszenia Chorych na Cukrzycę PRL na Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Wybrano także duchowego patrona Stowarzyszenia – świętego Łukasza. Kiedy w 1991 roku Zarząd Główny PSD otrzymał swój sztandar, widniały na nim właśnie wykorzystywany do dzisiaj logotyp po jednej stronie oraz wizerunek świętego patrona po drugiej.

Skip to content