Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. “Łączy nas cukrzyca” –...

Listopad jest miesiącem poświęconym walce z cukrzycą i świadomości, jak wielkim stała się współcześnie wyzwaniem. Na świecie dotyka już 463 mln osób. W Europie choruje na nią ponad 50 mln osób, a w Polsce prawie 3 mln.

Dlatego dziś w Gazecie Wyborczej znajdziecie najnowszą edukacyjną publikację pt. „Łączy nas cukrzyca”, stworzoną przy udziale patronów medialnych i merytorycznym wsparciu wielu ekspertów, a w niej:

Kiedy diagnoza zmienia całe życie

– Publikację otwiera wywiad z prof. dr hab. med. Dorotą Zozulińską-Ziółkiewicz: „Diagnozę cukrzycy należy przekazać tak, aby młody człowiek nie miał poczucia wyroku i przegranej. To niezwykle ważne by szybko i w wyważony sposób zaopiekować się pacjentem i doprowadzić do akceptacji choroby oraz zmotywować go do radzenia sobie z cukrzycą.”

Różne oblicza choroby

– Jurek Magiera opowiada o swoich zmaganiach z cukrzycą typu 1. Wskazuje jak ważne jest wsparcie najbliższych i realizacja swoich marzeń pomimo choroby. Punktuje także najnowsze zmiany dotyczące leczenia tego typu cukrzycy, ale i różnice w wsparciu osób po 26. r.ż.

– Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przygląda się problematyce edukacji na temat samokontroli w cukrzycy typu 2. Odpowiada na pytania, dlaczego nie ma dobrej i skutecznej terapii bez samoświadomości pacjenta.

Nowoczesna insulinoterapia

– Polecamy też Waszej uwadze rozmowę z prof. dr hab. med. Grzegorzem Dzidą na temat roli insuliny w leczeniu cukrzycy. „Dziś śmiało możemy powiedzieć, że insulinoterapia przeszła ewolucję i doprowadziła nas do momentu, w którym dysponujemy szerokim wachlarzem terapii, dopasowywanej do konkretnego pacjenta.

Dieta diabetyka

W cukrzycy jak i w diecie zdrowego człowieka ważne jest przestrzeganie zasad racjonalnego żywienia i właściwie skomponowanych posiłków. Chory powinien przy tym jednak stosować normy kontroli spożycia węglowodanów złożonych i cukrów prostych, co jednak warto by wiedział na temat tłuszczów?

Dla wszystkich publikacja dostępna jest także online:
http://medicalms.pl/wp-content/uploads/2019/11/Laczy-nas-cukrzyca_listopad_2019.pdf

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content