Przedstawiamy Państwu najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące COVID-19
- Jakie są aktualne dane epidemiologiczne dotyczące zakażeń COVID-19?
Na dzień 12 marca 2020 (godz. 8:00) w naszym kraju potwierdzono 44 przypadków zakażenia koronawirusem COVID-19 (ryc. 1.).
Ryc. 1. Liczba zakażeń COVID-19 w miastach i powiatach. Stan na 12/3/2020r. (g. 8:00).
Dane WHO (World Health Organisation; Światowa Organizacja Zdrowia) wskazują, że na dzień 11/3/2020 na całym świecie potwierdzono 118 381 zakażeń COVID-19. Z powodu COVID-19 zmarło dotychczas 4292 chorych. Obecnie szacowana śmiertelność COVID-19 wynosi około 3,6%.
WHO ogłosiła zakażenia COVID-19 mianem PANDEMII.
- Co to jest COVID-19 i czym jest spowodowana?
Jako COVID-19 powszechnie nazywana jest infekcja koronawirusem z Wuhan. Tak naprawdę pod akronimem COVID-19 kryje się nie nazwa wirusa lecz nazwa choroby przez niego wywoływana: corona-virus-disease-19 (COVID-19). Choroba ta jest wywołana wirusem SARS-CoV-2 należącym do rodziny koronawirusów. COVID-19 jest ostrą zakaźną chorobą układu oddechowego, która po raz pierwszy została opisana i rozpoznana w grudniu 2019 roku.
- Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?
Choroba wywołana koronawirusem COVID-19 objawia się najczęściej: gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Podsumowanie najważniejszych objawów zestawiono na rycinie 2.
Ryc. 2. Objawy COVID-19.
- Kto jest najbardziej narażony na zakażenie COVID-19?
Najbardziej narażone są osoby starsze i z chorobami przewlekłymi t.j. cukrzyca, choroby serca, choroby immunologiczne oraz osoby chorujące przewlekle. W tych grupach występuje największy odsetek ciężkiej postaci choroby i zgonu w jej przebiegu.
- W jaki sposób można się zarazić?
Wirus przenosi się drogą kropelkową (kaszląc, kichając, dotykając powierzchni na których znajduje się wirus przeniesiony przez osobę chorą). UWAGA ! wirusa znaleziono również w moczu oraz w kale, dlatego należy zachować zasady higieny podczas korzystania z publicznych toalet.
- Jak leczyć koronawirusa?
Obecnie, nie ma szczepionki przeciw COVID-19, na całym świecie trwają intensywne prace nad jej opracowaniem. Koronawirusa leczymy objawowo.
- Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniu jest unikanie kontaktu z wirusem. Oprócz tego, aby uniknąć zachorowania, należy przestrzegać higieny osobistej, ponieważ wirus ma „słaby punkt” – jest wrażliwy na środki czystości i preparaty dezynfekujące. Wobec tego powinno się często i dokładnie myć ręce, według ściśle określonego schematu:
- zwilż dłonie ciepłą wodą, nałóż mydło w zagłębienie dłoni,
- rozprowadź je czubkami palców drugiej dłoni,
- namydl obydwie powierzchnie dłoni,
- spleć palce i namydl je,
- namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian,
- namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian,
- namydl obydwa nadgarstki,
- dokładnie spłucz mydło,
- dokładnie wysusz dłonie, używając papierowego ręcznika,
- zakręcając kran, dotknij go przez papierowy ręcznik, żeby uniknąć kontaktu z patogenami, następnie wyrzuć ręcznik do kosza.
Całkowity czas mycia rąk powinien wynosić 15-30 sekund.
- Jak obecnie będą wyglądały wizyty u lekarza rodzinnego (POZ)?
W celu ustalenia wizyty w przychodni konieczny jest kontakt telefoniczny. Każda osoba ma prawo do uzyskania porady lekarskiej przez telefon. Lekarz udzielający porady ma możliwość wystawienia stosownego zwolnienia lekarskiego. Podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem rejestracja ma obowiązek przeprowadzić ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem COVID-19. Osoba z objawami infekcji lub podejrzana o zakażenie COVID-19 powinna telefonicznie przełożyć wizytę w poradni lekarza specjalisty na inny termin.
- Gdzie znajdują się w Polsce szpitale zakaźne?
Spis szpitali zakaźnych w naszym kraju znajdą Państwo pod linkiem: https://www.mp.pl/pacjent/mapaCovid19
- Co oznacza, że miało się bliski kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie COVID-19?
Termin ten oznacza pozostawanie w bezpośrednim kontakcie z osobą podejrzaną o zakażenie COVID-19 przez ponad 15 minut, bez odzieży ochronnej. Prowadzenie rozmowy twarzą w twarz z osobą z podejrzeniem zakażenia COVID-19 w odległości do 1 metra bez odzieży ochronnej.
- Gdzie znajdę wiarygodne informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej i aktualnych zaleceń dotyczących COVID-19?
Ministerstwo Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie
Główny Inspektorat Sanitarny: https://gis.gov.pl/
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO): https://www.who.int/
Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/aktualnosci/225676,koronawirus-najnowsze-informacje
Narodowy Fundusz Zdrowia: http://www.nfz-katowice.pl/
Ogólnopolska infolinia dotycząca postępowania z COVID-19:
800 – 190 – 590
- Jak wygląda postępowanie w przypadku osoby, która przebywała na obszarze występowania zakażeń COVID-19 lub miała kontakt z osobą zakażoną COVID-19?
Ryc. 3. Zasady postępowania w przypadku COVID-19.
- Co mam zrobić jeżeli mam gorączkę, suchy kaszel i duszności?
Jeśli masz objawy takie jak gorączka (> 38 °C), suchy kaszel oraz uczucie duszności i w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występują zakażenia COVID-19 lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie to:
NIE IDŹ DO LEKARZA
NIE IDŹ NA SOR (SZPITALNY ODDZIAŁ RATUNKOWY)
TYLKO ZADZWOŃ DO LOKALNEJ STACJI SANEPID LUB DO SZPITALA ZAKAŹNEGO
W ten sposób umożliwisz personelowi szpitala odpowiednio przygotować się na Twoje przyjście, co ograniczy ryzyko przypadkowego zakażenia innych osób.
Stanisław Surma, Monika Romańczyk, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek