Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Konferencja „Rola telemedycyny i...

Nowoczesne metody monitorowania glikemii oraz rozwiązania telemedyczne stanowią przełom w codziennej opiece nad osobami z cukrzycą. To nie tylko rozwiązania poprawiające komfort życia chorego, ale także droga do poprawy współpracy pacjenta i lekarza oraz do  redukcji  rozwoju powikłań cukrzycy – wskazują wnioski z raportu „Rola nowoczesnych metod monitorowania glikemii i telemedycyny w indywidualizacji opieki nad pacjentem z cukrzycą”.

Przekazy i wnioski z raportu były wiodącym tematem konferencji Rola telemedycyny i nowoczesnych metod monitorowania glikemii w poprawie opieki diabetologicznej w Polsce”. W spotkaniu udział wzięli: Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasz Latos, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Małgorzata Myśliwiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Krzysztof Czajkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jak również przedstawiciele pacjentów – Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Jerzy Magiera, twórca portalu mojacukrzyca.org.

Jak wskazywali zaproszeni eksperci, u osób z cukrzycą wartości glikemii zmieniają się w ciągu doby. Bywa, że w sposób trudny do przewidzenia, bo organizm nie potrafi regulować poziomu cukru we krwi. Tę rolę musi przejąć pacjent i lekarz. Przez lata do sprawdzania wyników glikemii używano glukometrów. Dziś zaczynają zastępować je nowoczesne systemy monitorowania, które znacznie ułatwiają indywidualizację celów oraz metod leczenia. To z kolei przekłada się na realizację głównego celu leczenia cukrzycy – zapobieżenie rozwojowi powikłań, zapewnienie dobrej jakości i wydłużenie życia pacjenta.

Poprawa opieki diabetologicznej to temat, który jest mi niezwykle bliski. Nie tylko dlatego, że od lat angażuję się w działania na rzecz poprawy jakości życia Polaków z chorobami przewlekłymi, ale przede wszystkim dlatego, że sama mam cukrzycę typu 1 i korzystam z systemu ciągłego monitorowania glikemii. Ze swojego doświadczenia wiem, jak trudno kontrolować poziom cukru będąc zmuszonym do wkłuwania się i stosowania glukometru” – podkreślała Minister Anna Gembicka, która objęła wydarzenie patronatem honorowym. „Szczególnie trudne jest to dla osób młodych, które nie mają wyjścia i nagle muszą przestawić się na stosowanie glukometru. Jest to uciążliwe i znacznie utrudnia aktywne życie” – dodała.

Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy wykorzystywać nowoczesne metody, do których mamy dostęp. To kluczowe, aby zapewnić zdrowie pacjentom z cukrzycą” – wskazywał z kolei Poseł Tomasz Latos, drugi z patronów honorowym spotkania.

W trakcie debaty eksperci wskazali na główne potrzeby, ale i dotychczasowe sukcesy, jeśli chodzi  o dostęp do nowych rozwiązań.

Obecnie dostęp do nowoczesnych metod monitorowania glikemii w ramach refundacji ogranicza się do osób poniżej 18 roku życia. Po przekroczeniu tej granicy pacjent zmuszony jest stosować glukometr, co prowadzi do gorszej kontroli poziomu cukru. A właśnie wtedy chory wchodzi w dorosłe życie i ta właściwa kontrola staje się jeszcze ważniejsza” – wskazała prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

Prof. Krzysztof Czajkowski jako grupę, która szczególnie potrzebuje zapewnienia dostępu do nowoczesnych rozwiązań, wskazał kobiety w ciąży. „Prawidłowa, stała kontrola poziomu cukru jest kluczowa zarówno z perspektywy zdrowia matki, jak i dziecka. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca może skutkować bardzo poważnymi powikłaniami. Co ważne, ciągłe monitorowanie glikemii może pomóc kontrolować zarówno cukrzycę ciążową, jak i przedciążową.” – wskazywał konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Pojawienie się nowoczesnych metod monitorowania glikemii to prawdziwa rewolucja. Rewolucja, która dzieje się na naszych oczach. Nie przesadzę, jeśli powiem, że to spełnienie marzeń pacjentów. Kolejnym będzie zapewnienie im pełnego dostępu do takich rozwiązań” – podsumowała Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Chciałabym podziękować Ministrowi Maciejowi Miłkowskiemu, dzięki któremu od ubiegłego roku część chorych z cukrzycą ma już dostęp do nowoczesnych metod monitorowania glikemii. To podziękowanie to jednak także apel i prośba, aby rozszerzyć ten dostęp na wszystkich pacjentów – zaczynając od osób wieku 18-26 lat, kobiet z cukrzycą w ciąży oraz pacjentów z cukrzycą wtórną.” – podkreśliła z kolei prof. Małgorzata Myśliwiec, reprezentująca Gdański Uniwersytet Medyczny.

W podsumowaniu zaproszeni eksperci podkreślili, że wprowadzenie rozwiązań z zakresu telemedycyny oraz nowoczesnych metod monitorowania glikemii zaczęło odgrywać jeszcze większą rolę w okresie epidemii COVID-19. Sytuacja pacjentów z cukrzycą w tym okresie jest bowiem szczególna – są oni dużo bardziej zagrożeni cięższym przebiegiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Link do nagrania z konferencji:
https://www.pap.pl/mediaroom/742424%2Cnowoczesne-monitorowanie-glikemii-i-telemedycyna-jako-odpowiedz-na-potrzeby

Link do raportu „Rola nowoczesnych metod monitorowania glikemii i telemedycyny w indywidualizacji opieki nad pacjentem z cukrzycą” :
https://www.visiongroup.pl/wp-content/uploads/2020/10/ROLA_final_15.10.2020.pdf

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content