Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Komunikat Ministerstwa Finansów w...
  • Ministerstwo Finansów wydało komunikat w sprawie opłaty cukrowej
  • Jak wyjaśnił resort, procedowany projekt nowelizujący przepisy o opłacie od środków spożywczych nie obejmuje opłatą cukrową nowych produktów
  • Celem nowych przepisów jest uproszczenie poboru opłaty cukrowej i wprowadzenie ułatwień dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu napojami – podaje MF

Resort finansów o opłacie cukrowej

Jak wskazuje resort finansów, planowana nowelizacja utrzymuje dotychczasowy zakres przedmiotowy ustawy o zdrowiu publicznym i nie przewiduje zmian dotyczących katalogu napojów podlegających opłacie. Oznacza to, że zgodnie z aktualnymi przepisami opłacie podlega napój z dodatkiem m.in. cukrów będących monosacharydami lub disacharydami oraz środków spożywczych zawierających te substancje.

Oznacza to także, że napoje zawierające cukry naturalne, niebędące sokami 100 proc. również są objęte opłatą. Resort wyjaśnia, że dodanie do napoju soku owocowego – zawierającego naturalnie występujący cukier – oznacza dodanie środka spożywczego zawierającego cukry.

Część napojów traktowana jest jednak preferencyjnie – chodzi o napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku i powyżej 5 g cukrów (zarówno syntetycznych, jak i naturalnych). Produkty te objęte są wyłącznie opłatą zmienną (0,05 zł za każdy gram powyżej 5 g cukrów), a nie opłatą stałą (0,50 zł /1 litr napoju). W rezultacie w przypadku nektaru zawierającego 9 g cukrów opłata wynosi 0,20 zł/1 litr, podczas gdy opłata od napoju z taką samą ilością cukrów, lecz bez dodatku soku, wynosi 0,70 zł/1 litr – podaje MF.

Opłacie cukrowej nie podlegają w takim przypadku wyłącznie soki 100 proc., a także napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku i do 5 gramów cukrów w 100 ml.

I dodano, że: “dodatkowo informujemy, że stanowisko Ministerstwa Finansów jest zgodne zarówno z wyjaśnieniami udzielanymi przez Ministerstwo Zdrowia, jak i z wydawanymi jednolitymi interpretacjami przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od początku funkcjonowania opłaty cukrowej”.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content