Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Komórki macierzyste pomogą diabetykom?

Naukowcom udało się opracować metodę przekształcania komórek macierzystych w produkujące insulinę, produkują insulinę w proporcjach odpowiednich do poziomu stężenia glukozy we krwi.

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis dają chorym nadzieję na nową terapię. Uważają, że można przekształcić komórki macierzyste w taki sposób, aby produkowały insulinę w proporcjach odpowiednich do poziomu stężenia glukozy we krwi.

Już w poprzednich badaniach naukowcy z powodzeniem przekształcali komórki macierzyste w komórki produkujące insulinę, zwane komórkami beta. Jednak w trakcie tych prób napotkali na problemy, związane z możliwością regulacji poziomu insuliny przez te nowe komórki beta. Komórki nie zawsze chciały współpracować i produkowały za mało lub zbyt dużo hormonu.

Badacze zmienili warunki, w których rozwijały się komórki i okazało się, że zaowocowało to produkcją komórek beta bardziej wrażliwych na poziom glukozy we krwi. Jak przekonuje doktor Jeffrey R. Millman, główny autor badania, nowe komórki produkujące insulinę reagują szybciej i lepiej, gdy napotkają na glukozę. Zachowują się bardziej jak komórki beta u ludzi, którzy nie mają cukrzycy.

Źródło: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content