Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Kolarze z cukrzycą ścigają...

Kolarze chorzy na cukrzycę, którzy wystartowali w 77. wyścigu Tour de Pologne, promują aktywność fizyczną. Podczas poniedziałkowej (10 sierpnia) konferencji w Krakowie przekonywali, że cukrzyca nie stoi na przeszkodzie w osiąganiu imponujących wyników sportowych.

Zawodnicy międzynarodowego zespołu Team Novo Nordisk to profesjonalni kolarze, z których każdy ma cukrzycę. Co roku spotykają się z tysiącami ludźmi, którym przekazują, że dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, przestrzeganiu zaleceń lekarzy i odpowiedniej profilaktyce diabetycy mogą normalnie żyć, a nawet zdobywać najwyższe miejsca na imprezach sportowych.

Udział Team Novo Nordisk w wyścigach kolarskich jest główną osią kampanii społeczno-edukacyjnej “Razem ścigamy się z cukrzycą”, której celem jest podnoszenie świadomości na temat tej choroby. Poniedziałkowa konferencja w krakowskim magistracie była elementem tej kampanii.

– Tour de Pologne to jedyna impreza World Tour w naszym harmonogramie w 2020 r. wystartowaliśmy z najlepszym składem, jaki mamy – każdy zawodnik miał szansę zaprezentować się i wspierać swoich kolegów z drużyny. Nasze motto to “jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, ponieważ praca zespołowa jest kluczem do sukcesu – powiedział manager zespołu Vassili Davidenko.

Obecny na konferencji internista i diabetolog prof. Maciej Małecki zwrócił uwagę, że sport jest jednym z trzech filarów skutecznej terapii cukrzycy.

– Podstawą leczenia pacjenta z cukrzycą jest farmakologia, jednak aby była ona skuteczna, należy połączyć ją z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą. Regularne uprawianie sportu pomaga nie tylko kontrolować poziom cukru we krwi, ułatwia także zadbanie o właściwa masę ciała oraz przyczynia się do minimalizacji powikłań związanych z cukrzycą – powiedział prof. Maciej Małecki, kierownik Oddziału Chorób Metabolicznych i Diabetologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

W rozmowie z dziennikarzami profesor dodał, że cukrzyca nie wyklucza uprawiania sportów wyczynowych i jest coraz więcej przykładów pacjentów z cukrzycą typu I, którzy – o ile są odpowiednio leczeni i mądrze uprawiają sport – zdobywają najwyższe laury na międzynarodowych zawodach.

Podczas poniedziałkowej konferencji w urzędzie miasta otwarta została wystawa fotograficzna “Rower – odkryj go na novo”. W zamyśle organizatorów ma ona pokazywać wspólną rowerową pasję Polaków i Duńczyków.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content