13 czerwca 2024 członkowie Oddziału Grodzkiego w Świnoujściu uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych dotyczących cukrzycy i jej powikłań, prowadzonych przez dr. nauk o zdrowiu — Beatę Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Pani doktor w sposób bardzo ciekawy i przystępny przekazywała informacje o konieczności jak najwcześniejszego zdiagnozowania choroby, o wprowadzeniu zrównoważonej diety i utrzymania prawidłowej masy ciała. Także o konieczności wprowadzenia aktywności fizycznej, konieczności właściwej kontroli choroby, czyli przyjmowaniu leków, regularne badanie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Dr Beata Stepanow podkreślała też, jak ważne jest wykonywanie regularnych badań sprawdzających kondycję serca i nerek. Wśród nich powinny się znaleźć m.in. pomiar ciśnienia tętniczego, badanie EKG, badanie eGFR (we krwi) oraz ACR (w moczu). Wczesne wykrycie nieprawidłowości zwiększa szansę na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Mówiła również o potrzebie stałego edukowania się w zakresie naszej choroby i prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Ważnym tematem, poruszonym w czasie warsztatów był sposób przygotowywania posiłków oraz jak ważne jest picie wody w odpowiedniej ilości.

W ponad dwugodzinnych warsztatach wzięło udział 40 członków naszego oddziału. Wszyscy wyrażali wielkie zadowolenie z tak poprowadzonych zajęć. Zadawali też szereg pytań dotyczących tematów poruszanych przez dr. Stepanow oraz dzielili się swoimi doświadczeniami życia z cukrzycą.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał szereg materiałów edukacyjnych, w tym obszerny poradnik dla pacjentów diabetologicznych autorstwa dr Beaty Stepanow. Ponadto zeszyt edukacyjny „Co warto wiedzieć o cukrzycy” oraz informator dotyczący opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej.

Poczęstunkiem po zakończeniu warsztatów były, przygotowane wg zasad żywienia w cukrzycy, pyszne kanapki, warzywna surówka oraz mało kaloryczne owoce.

Anna Kamińska-Szpachta
Sekretarz Oddziału w Świnoujściu

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content