Sensor do monitorowania glikemii, wstrzykiwacz do podawania insuliny oraz aplikacja na telefon – trzy, niby doskonale znane osobom z cukrzycą elementy, które odpowiednio połączone tworzą zupełnie nową jakość. Poznajcie system Smart MDI, który pomaga w zarządzaniu cukrzycą pacjentom podającym insulinę wielokrotnie w ciągu doby za pomocą pena. Jednym z największych atutów tego rozwiązania są sugestie odnośnie dawek insuliny. Ale to nie wszystko.

Przyzwyczailiśmy się już do sensorów monitorujących glikemię, które kontaktują się z pompą insulinową tworząc system do zarządzania cukrzycą. Co natomiast z osobami, które nie chciały lub nie mogły stosować pompy insulinowej? Dla nich także pojawiło się ciekawe rozwiązanie wspierające leczenie, czyli system Smart MDI. Poprzez inteligentne skomunikowanie wstrzykiwacza do insuliny z sensorem do monitoringu glikemii otrzymujemy szereg nowych możliwości, które ułatwiają intensywną insulinoterapię pacjentom w każdym wieku – zarówno dzieciom (lub ich rodzicom, system zarejestrowany jest to stosowania od 2. roku życia), młodzieży, dorosłym, jak i seniorom z cukrzycą. Wszystkim, którzy podają insulinę za pomocą wstrzykiwacza.

Sensor Simplera + wstrzykiwacz InPen
Na nowe rozwiązanie dedykowane osobom stosującym intensywną insulinoterapię wstrzykiwaczem składają się dwa elementy:
• Sensor CGM Simplera – rejestruje co 5 minut i przesyła do aplikacji wartości stężenia glukozy. Nie wymaga kalibracji, dzięki czemu zwalnia z konieczności nakłuwania opuszek palców. Zapewnia monitoring glikemii w czasie rzeczywistym 24 godziny na dobę. Poza aktualną wartością glukozy wskazuje na jej trend. W razie ryzyka hipo i lub hiperglikemii uruchamia alarm. Pozwala z wyprzedzeniem zorientować się, że poziom glukozy wkrótce może być za niski lub za wysoki. Sensor ma wbudowany nadajnik, nie wymaga zatem dodatkowych elementów do transferu danych. Jego żywotność wynosi 7 dni.
• Inteligentny wstrzykiwacz insuliny InPen wyposażony jest w technologię Bluetooth, rejestruje i przesyła do aplikacji informacje o podanych bolusach na posiłek i na korektę, wskazuje na ilość aktywnej insuliny. Automatycznie zleca odpowiednią dawkę insuliny na posiłek lub korektę, a także przypomina o pominiętej dawce. Wstrzykiwacze InPen przeznaczone są do podawania insuliny krótkodziałajacej firm NovoNordisk (InPen niebieski) i Lilly (InPen szary). Insulina długodziałająca podawana jest za pomocą drugiego pena, a jej dawka jest ręcznie wpisywana przez osobę stosującą System Smart MDI do aplikacji.

Te dwa elementy są spięta aplikację InPen. W aplikacji zbierane są wyniki pomiarów glukozy oraz dawki podanej insuliny. Jest ona wyposażona w kalkulator bolusa do precyzyjnego obliczania dawek potrzebnej insuliny. Sugestie odnośnie dawek pojawiają się na podstawie bieżących poziomów glukozy, informacji o planowanym spożyciu węglowodanów oraz ilości aktywnej insuliny. Z aplikacji InPen można wygenerować i wysłać szczegółowy raport, zawierający informacje o glikemii i podanych dawkach insuliny bezpośrednio do lekarza prowadzącego chorego na cukrzycę. Jest to zatem narzędzie pomocne w zarządzaniu cukrzycą dla pacjenta, ale także dla lekarza, który dzięki temu rozwiązaniu ma pełny i wiarygodny obraz prowadzonego leczenia i jego efektów.

Smart MDI w praktyce
Inteligentny system Smart MDI sprawia, że rzadziej musisz sprawdzać poziom glukozy, notować godziny podania insuliny i samodzielnie obliczać kolejne dawki. Ponieważ monitoruje zarówno ilość insuliny podanej i aktywnej, jak i poziomy glukozy, może w czasie rzeczywistym udzielać spersonalizowanych podpowiedzi dotyczących dawkowania – a Ty podajesz dokładnie taką dawkę, jakiej potrzebujesz. System łączy zatem zalety monitoringu glikemii – mamy podgląd w nasze cukry 24 godziny na dobę, mamy strzałki trendu i alarmy ostrzegające o nieprawidłowościach ze spersonalizowanymi podpowiedziami odnośnie insulinoterapii.

Jest to bez wątpienia krok dalej w stosunku do stosowania samego monitoringu glikemii w czasie rzeczywistym. System Smart MDI może pomóc w „oswojeniu się” z intensywną insulinoterapią, np. osobom z cukrzycą typu 2, które wcześniej stosowały tabletki i/lub wstrzyknięcia insuliny długodziałającej raz na dobę. Sugestie odnośnie dawki potrzebnej insuliny oraz stały wgląd w glikemię zwiększają poczucie bezpieczeństwa w trakcie leczenia. Dla młodszych pacjentów takie rozwiązanie to mniej skupiania się na cukrzycy, a więcej czasu na „swoje sprawy”. Systemy, które częściowo przejmują za nas myślenie o cukrzycy i automatyzują zarządzanie chorobą są bardzo pożądane i oczekiwane przez osoby chorujące na cukrzycą w XXI wieku.

Marta Mazurkiewicz 

Skip to content