Dnia 8 czerwca 2024 r w Jędrzejowie odbyły się ogólnopolskie obchody Dnia Diabetyka. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków obchodzi Dzień Diabetyka corocznie w czerwcu, na pamiątkę przypadającego dawniej w tym miesiącu Światowego Dnia Cukrzycy, później przeniesionego na 14. listopada.

 

 

 

 

Przed obchodami odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem J.E. Bp. Jana Piotrowskiego w kościele Matki Boskiej Łaskawej w Jędrzejowie.

Uroczysta gala miała miejsce w Centrum Kultury w Jędrzejowie. W obchodach wzięło udział około 200 diabetyków z całego kraju. W uroczystości oprócz diabetyków, wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych. Każdy uczestnik obchodów Dnia Diabetyka otrzymał torbę powitalną z atrakcyjnymi materiałami dla diabetyków.

Po powitaniu zaproszonych gości, nastąpiło uroczyste wniesienie sztandarów Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Jędrzejowskiego Oddziału Powiatowego PSD. Następnie głos zabrali: Prezes Zarządu Głównego PSD Monika Kaczmarek, Prezes Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego PSD Mariusz Gołdyn, Prezes Honorowa PSD Anna Śliwińska oraz Bp. Jan Piotrowski.

Kolejnym punktem gali było wręczenie odznaczeń.

Medal „Za zwycięstwo nad Cukrzycą” otrzymali:

 1. Anna Gołdyn – złoty 40 lat
 2. Eugeniusz Rubinowski – złoty 40 lat
 3. Edward Kalwarski – srebrny 30 lat
 4. Janusz Przytocki – srebrny 30 lat

Złotą odznakę honorową „Za Zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” otrzymali:

 1. Bronisława Korczyk
 2. Dorota Samek

Odznakę „Złote Serce PSD” otrzymali:

 1. Ireneusz Cent
 2. Helena Cieślicka
 3. Bogumiła Fitowska
 4. Marzena Furman
 5. Jan Piotrowski
 6. Łukasz Świerkowski

Odznakę „Ambasador PSD” otrzymali:

 1. Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Paweł Faryna
 2. Wicestarosta Powiatu Jędrzejowskiego Maria Barańska
 3. dr Małgorzata Bień
 4. Anna Krewko
 5. Czesław Stępień

Medal 100-lecia odkrycia insuliny otrzymali:

 1. Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Paweł Faryna
 2. Starosta Sandomierski Marcin Piwnik
 3. Starosta Powiatu Pińczowskiego Marcin Wojniak
 4. Wicestarosta Powiatu Jędrzejowskiego Maria Barańska
 5. Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak
 6. Burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch
 7. Burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź
 8. Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek
 9. Katarzyna Cyganek
 10. Bp Jan Piotrowski
 11. Franciszek Piwowarczyk
 12. Marian Kopała
 13. Renata Maludzińska
 14. Marek Piekara

Po wręczeniu odznak i medali rozpoczęła się sesja edukacyjna.

Jako pierwsza wystąpiła dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek, profesor z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która wygłosiła wykład pt. „Nowoczesne leczenie cukrzycy”.

Kolejny wykład pt. ,,Zachowaj wzrok w cukrzycy – co powinniśmy wiedzieć” przedstawiła dr hab. n. med. Izabella Karska-Basta z Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Następny wykład pt. pt. ,,Prewencja w onkologii”  poprowadził  dr n. med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej, ze  Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Kolejną osobą była Edyta Wojtczak, specjalistka ds. edukacji, coach zdrowia, osoba z cukrzycą  typu 1 od 1988 roku, na co dzień stosująca system FreeStyle Libre 2, która wygłosiła wykład pt. „3 kluczowe składowe w procesie SAMOopieki osoby z cukrzycą”.

W ramach kampanii „Bezpieczny Senior” Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie przedstawiła wykład mający na celu zwiększenie wiedzy seniorów na temat różnych oszustw internetowych i telefonicznych.

Po zakończeniu sesji edukacyjnej nastąpiła przerwa na obiad przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich Ziemi Świętokrzyskiej,

Po przerwie miał miejsce występ artystyczny. Wystąpiły zespoły taneczne: Kaprys,  Formacja Taneczna Parada, Przedszkole nr 2  Bajkowa Ciuchcia,  Przedszkole nr 1 Mieszka I.

Na zakończenie uroczystości odbył się quiz z wiedzy o cukrzycy poprowadzony przez Panią Edytę Wojtczak, do którego nagrody ufundowali: JJW – DeoMed, Wody Jantar, DOZ.

Podczas wydarzenia można było oglądać stoiska wystawiennicze i zapoznać się z materiałami dla diabetyków. Stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Każdy uczestnik miał także możliwość sprawdzić swój poziom cukru oraz zbadać wzrok pod kątem retinopatii.

Mamy nadzieję, że uczestnicy wyjechali z Jędrzejowa zadowoleni.

Podziękowania należą się Świętokrzyskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu PSD i Polskiemu Stowarzyszeniu Diabetyków  oraz  wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tej uroczystości, a w szczególności dziękujemy diabetykom, którzy przyjechali z różnych regionów Polski.

Dziękujemy naszym partnerom i sponsorom: Abbott, AstraZeneca, Boehringer Ingelheim z kampanią Dłuższe Życie z Cukrzycą, DOZ, Jantar, JJW DeoMed, MDT, Merck, Novo Nordisk, Proglikemia, Roche, Sanofi, Uldo.

Dziękujemy także partnerom i sponsorom z woj. świętokrzyskiego: Miasto Jędrzejów, Powiat Jędrzejowski, Dafi, Fabryka kotłów Sefako Sędziszów, Sieć sklepów Marysia, Składy budowlane Mrówka, Piekarnia Świerkowski z Jędrzejowa.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content