Czy wiesz, że najnowszy system do ciągłego monitorowania glikemii, Dexcom One+, który jest dostępny w Polsce od lutego tego roku, jest refundowany na takich samych zasadach jak inne systemy kontrolujące stężenia cukru w czasie rzeczywistym? Co należy zrobić, aby przetestować to rozwiązanie i przekonać się, czy jest odpowiednie dla nas?

Jeśli chcesz się przekonać, czy Dexcom One+ faktycznie jest najmniejszym, najlżejszym oraz najszybciej gotowym do pracy rozwiązaniem na rynku, nie wahaj się. Sprawdź, czy jesteś w grupie pacjentów, których obejmuje refundacja systemów CGM-RT, poproś lekarza o zlecenia na wyroby medyczne z odpowiednim kodem i ciesz się wygodnym i wiarygodnym monitoringiem glikemii.

Komu przysługuje refundacja monitoringu Dexcom One+?
Refundacja systemu do ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym, a to do tej kategorii zalicza się Dexcom One+, przysługuje Ci jeśli jesteś pacjentem:
• z cukrzycą typu 1 albo 3
• wymagającym intensywnej insulinoterapii
• z nieświadomością hipoglikemii
• który w tym samym czasie nie korzysta z innego systemu do monitorowania glikemii ale także, jeśli stwierdzono u Ciebie choroby rzadkie, jakie jak glikogenoza i hiperinsulinizm, w których występuje duże ryzyko ciężkich hipoglikemii.

Jeśli spełniasz te warunki, możesz poprosić lekarza o wystawienie zlecenia na refundowany system do monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym – Dexcom One+.
Sensor Dexcom One + działa 10 dni, jego cena bez refundacji wynosi 184 zł. Wybranym grupom diabetyków przysługuje refundacja z dopłatą po stronie pacjenta w wysokości 30%. Cena sensora Dexcom One+ z refundacją wynosi:
• 55,20 zł za sztukę dla osób poniżej 26 roku życia
• 65 zł za sztukę dla osób powyżej 26 roku życia

Sensor Dexcom One + to urządzenie typu „2 w 1”, ponieważ ma on wbudowany transmiter, dzięki któremu możliwe są odczyty glukozy na telefonie lub specjalnym odbiorniku. W tym przypadku nie ma zatem konieczności uzyskania zlecenia na transmiter. Natomiast odbiornik jest pełnopłatny, jego cena to 299 zł, a żywotność wynosi 3 lata. Oczywiście nie ma potrzeby kupowania odbiornika, aby móc odbierać wyniki pomiarów. Wystarczy telefon, na który trzeba ściągnąć specjalną aplikację. Odbiornik to rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą korzystać z telefonu, lub ich aparat nie jest kompatybilny z aplikacją.

Sensor… i do dzieła!
A zatem, żeby rozpocząć swoją przygodę z nowym systemem potrzebujesz tak naprawdę dwóch rzeczy – sensora oraz telefonu z zainstalowaną aplikacją Dexcom One+. Po zainstalowaniu aplikacji, założenia konta i zalogowaniu się, użytkownik jest przeprowadzany krok po kroku przez instalację sensora i start systemu. Aplikacja czujnika jest praktycznie bezbolesna, a jego rozruch trwa zaledwie 30 minut, licząc od wprowadzenia sensora, a nie od jego uruchomienia. Podobnie jak np. w systemie Dexcom G6, tak i tutaj trzeba sparować sensor z odbiornikiem, czyli najczęściej telefonem. Na obudowie aplikatora, którym wprowadzamy czujnik znajduje się 4-cyfrowy kod, który trzeba wpisać do aplikacji i… gotowe. Po niespełna 30 minutach można cieszyć się odczytami pomiarów glikemii w czasie rzeczywistym.

Zapoznaj się z aplikacją
Rozpoczynając korzystanie z systemu Dexcom One+ warto przyjrzeć się możliwościom, jakie oferuje aplikacja. Czyli chociażby dostosować alarmy do swoich potrzeb. Wyróżnikiem systemu Dexcom One+ w porównaniu z pozostałymi systemami na rynku jest możliwość ustawienia czasu, kiedy pojawi się pierwsze ostrzeżenie o hiperglikemii. Jeśli limit dla przecukrzenia ustawimy na 160 mg/dl, a alarm opóźnimy o godzinę to pojawi się on dopiero wtedy, gdy cukier powyżej naszej normy będzie się utrzymywał dłużej niż godzina.

Dzięki temu unikamy alarmów, kiedy cukier tylko na krótką chwilę przekracza normę, co często ma miejsce np. po posiłkach. Dexcom One+ daje możliwość indywidualnego dopasowania alarmów do naszych potrzeb. Można np. wyłączyć alarm o utracie sygnału czy tymczasowym problemie sensora. Oczywiście ograniczenie liczby alarmów wymaga pewniej uwagi ze strony pacjenta. Nie można wówczas „zapomnieć” o cukrzycy. Ale na pewno jest do dobre rozwiązanie, kiedy nie chcemy, aby nadmiar alarmów rozpraszał nas lub ludzi wokół nas, np. w pracy.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content