Pandemia koronawirusa wpłynęła na większość sfer naszego życia, w tym, co oczywiste, także na szeroko rozumianą opiekę zdrowotną. Wprowadzone rozwiązania telemedyczne (np. e-recepta, e-zlecenie, telekonsultacje) z dnia na dzień nabierają coraz większego znaczenia. Jak w tej sytuacji radzą sobie diabetycy? Czy skuteczne leczenie cukrzycy w czasach pandemii jest w ogóle możliwe? Czy rozwiązania telemedycyny znajdują zastosowanie również dla chorych z cukrzycą?

Dużo mówi się o tym, że przyszłością medycyny jest… telemedycyna. Choć oczywiście w większości przypadków osobisty kontakt z lekarzem jest konieczny, to wiele problemów zdrowotnych możemy dzisiaj rozwiązać przez internet lub telefon, a wartość takiej „wizyty” nie musi być mniejsza niż wizyty standardowej.
Rozwiązania telemedyczne oszczędzają czas i pieniądze, są wygodne, a w jakiś sposób także wyrównują szansę pacjentów z mniejszych miejscowości, oddalonych od dużych ośrodków, na spotkanie z lekarzem specjalistą.
Dobra wiadomość dla diabetyków jest taka, że cukrzyca wręcz idealnie nadaje się do konsultacji zdalnych. Ale jest też druga strona medalu – pacjent potrzebuje do tego narzędzi, do których niestety nie zawsze ma dostęp.

Jak leczyć się zdalnie?

Konsultacja pacjenta z diabetologiem bądź lekarzem pierwszego kontaktu w największym stopniu koncentruje się na analizie tego jak skutecznie kontrolowana jest cukrzyca. Miarą oceny tej skuteczności są oczywiście wyniki pomiarów glikemii. Cukry są „drogowskazem” dla dostosowania dawek insuliny, podejmowanej aktywności fizycznej i stosowanej diety. Im więcej jest danych z pomiarów, im bardziej regularnie prowadzona jest samokontrola, tym łatwiej prowadzić leczenie insuliną.
W dzisiejszych czasach dane z samokontroli, na podstawie których podejmowane są decyzje terapeutyczne, mogą być niezwykle szczegółowe. Wszystko dzięki systemom do monitorowania glikemii. Mając je do dyspozycji, lekarz widzi i rozumie o wiele więcej, niż przy kontroli prowadzonej glukometrem. Co ważne, nowoczesne rozwiązania dają możliwość łatwego przekazania danych z samokontroli za pomocą aplikacji na smartfona wybranym osobom, w tym lekarzowi.
Dane z monitoringu glikemii:
• Dają lekarzowi pełniejszy obraz profilu glikemii pacjenta
• Dają wiarygodny obraz kontroli cukrzycy
• Pozwalają zaobserwować trendy, prowadzące do hipo i hiperglikemii
• Ułatwiają modyfikację dawek stosowanej insuliny

Jak korzystać z nowych technologii na co dzień?

Przymusowe pozostawanie w domu, zmiana codziennego rytmu, mniejsza aktywność fizyczna, stres i lodówka w zasięgu ręki… to nie może pozostać bez wpływu na wyniki pomiarów cukru. Jak zapanować nad glikemią w czasie pandemii? Na pewno należy częściej się kontrolować – to jednak z uniwersalnych zasad leczenia dla pacjenta z cukrzycą – jeśli w Twoim życiu pojawiają się zmienne, sprawdzaj jaki mają one wpływ na cukrzycę.
Tutaj znowu nie do przecenienia są systemy do monitorowania glikemii. Ich główne atuty, doceniane przez pacjentów to:
• Brak konieczności nakłuwania palca
• Strzałki trendów, dzięki którym możemy przewidzieć, jak nasz cukier będzie zmieniał się w czasie.
• Mniej epizodów hipo i hiperglikemii
• Dłuższy czas przebywania w normoglikemii
• Mniejsze wahania glikemii
• Większe poczucie bezpieczeństwa
• Większa pewność siebie w zarządzaniu cukrzycą
Monitoring glikemii jest korzystny dla każdego diabetyka leczonego insuliną na każdym etapie terapii.

Kiedy warto „zainwestować”w sensory?

Korzystanie z systemów do monitorowania glikemii ma swoja ogromną wartość. Należy używać systemów monitorowania glikemii, żeby dobrze prowadzić cukrzycę, spędzając jak najwięcej czasu w normoglikemii i uniknąć rozwoju wielu powikłań.
Pandemia koronawirusa wraz z wszystkimi ograniczeniami dotyczącymi wychodzenia z domu, bez wątpienia może mieć wpływ na poziomy cukru we krwi. Mniejsza aktywność fizyczna, podjadanie oraz stres związany z niepewną sytuacją na pewno nie sprzyjają leczeniu cukrzycy. Jeśli jest taka możliwość, warto o siebie zadbać inwestując w system do monitorowania glikemii.
Optymalna kontrola cukrzycy, poświęcenie czasu swojemu zdrowiu, to też element walki z przewlekłym stresem, jaki teraz wszystkich nas dopada. Jednym ze sposobów na ten rodzaj stresu jest poświęcenie czasu swojemu zdrowiu i skupienie się na tym, na co mamy wpływ (na cukrzycy), a nie myślenie o tym, na co wpływu bezpośrednio nie mamy (pandemia).

Piotr Buczkowski
z cukrzycą typu 1 od 18 lat

Skip to content