Jesteś początkującym użytkownikiem systemu FreeStyle Libre 2? Ten tekst jest dla Ciebie! Zebraliśmy w nim odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez „nowicjuszy”. Mamy nadzieję, że rozwiejemy i Twoje wątpliwości i ułatwimy Ci przejście z glukometru na system do ciągłego monitorowania glikemii.

1. Rozbieżne wartości
Osoby, które przez ostatnie lata, albo nawet dziesięciolecia mierzyły poziom cukru glukometrem potrzebują zaufać nowemu systemowi. Stąd tak zdarza się, że praktyką w pierwszym okresie korzystania z FreeStyle Libre jest porównywanie wskazań sensora ze wskazaniami glukometru. I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że pacjent rozumie, że wartości cukru z obydwu urządzeń mają prawo się różnić i nie ma w tym nic złego. Po pierwsze do pomiaru glukometrem wykorzystujemy kroplę krwi, natomiast sensor umieszczony jest w płynie śródtkankowym, mamy zatem dwa różne środowiska badania. Przy stabilnej glikemii wyniki z sensora i z krwi z palca powinny być zbliżone do siebie, ale kiedy cukier intensywnie się obniża lub rośnie, wówczas mamy przesunięcie czasowe wynoszące ok. 10-15 minut (stężenie glukozy w płynie śródtkankowym jest „opóźnione” w stosunku do krwi).

Ponadto, zarówno sensor, jak i glukometr mają swoją tolerancję błędu, co oznacza, że mogą istnieć nieznaczne i nie wpływają na bezpieczeństwo terapii odchylenia od faktycznego stężenia glukozy. Nie musi to oznaczać oczywiście, że sensor działa nieprawidłowo. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na strzałkę trendu, bo ona może wyjaśnić rozbieżności, ewentualnie skontrolować ponownie cukier za jakiś czas. Jedyna sytuacja, w której powinniśmy skontrolować poziom cukru glukometrem podczas stosowania ciągłego monitorowania glikemii jest wtedy kiedy wyraźnie odczuwamy niedocukrzenie, a sensor wskazuje na prawidłowy cukier. Zdarza się, że w trakcie użytkowania sensora został on np. lekko oderwany. Czasami nie ma to wpływu na glikemię, a czasami sprawia, że sensor wymaga wymiany.

Pamiętajmy także, że sensor FreeStyle Libre 2 jest skalibrowany fabrycznie, co oznacza, że po jego założeniu nie musisz wykonywać kłopotliwego i często związanego z możliwością błędów procesu kalibracji.

2. Jak czytać strzałki trendu
Dużą wartością systemu FreeStyle Libre 2 są strzałki trendu, które wskazują na kierunek i tempo zmian glikemii. Patrzmy nie tylko na to, czy cukier rośnie czy spada, ale też jak szybko rośnie lub spada. Innymi słowy strzałka pionowo w dół lub pionowo w górę to co innego, niż strzałka  przechylona pod kątem 45 stopni. Pamiętajmy, by przy szybkim tempie zmian nie porównywać glikemii ze wskazaniami glukometru, bo wtedy różnice są największe oraz by w takiej sytuacji częściej skanować sensor.

3. Zakładanie sensora
Przypominamy, że sensor aplikujemy na tylną cześć ramienia. Przed jego założeniem należy oczyścić skórę wodą z mydłem, osuszyć oraz przetrzeć płatkiem nasączonym alkoholem.

4. Nawodnienie organizmu
Czynnikiem, który może wpływać na to, że sensor nie wskazuje prawidłowych wartości glikemii jest odwodnienie organizmu. Picie niedostatecznej ilości płynów to problem wielu z nas, w szczególności zimą, kiedy wysoka temperatura w naturalny sposób nie wzmaga naszego pragnienia. Jeśli stosujesz system FreeStyle Libre2 niech będzie on dodatkową motywacją do tego, by codziennie wypijać zalecane ilości płynów.

5. Błąd sensora
Niekiedy na czytniku pojawia się informacja: „odczyt stężenia glukozy niedostępny. Podejmij ponowną próbę skanowania za 10-15 minut”. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji są bardzo duże wahania glikemii, w związku z którymi sensor potrzebuje więcej czasu, żeby „złapać” wartość glukozy. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy nieco odczekać, by znów mieć podgląd cukrów. Gdyby jednak błąd utrzymywał się przed dłuższy czas (kilka godzin) wówczas może świadczyć o uszkodzeniu sensora.

6. Krew po aplikacji sensora
Bardzo rzadka zdarza się, że po założeniu sensora wysączy się z niego niewielka ilość krwi. Zwykle nie ma ona wpływu na pracę czujnika. Uruchom sensor jak zwykle. Zwróć tylko uwagę, czy plaster zabezpieczający nie przesiąkł krwią i czy nie należy go dodatkowo zabezpieczyć.

7. Ile należy mi się sensorów?
Jeśli jesteś w grupie pacjentów objętych refundacją, przysługuje Ci do 13 sensorów na 6 miesięcy. Dlaczego 13? Bo sensor działa 28 dni, czyli 2 sensory nie zabezpieczają całego miesiąca. Każdego miesiąca „brakuje” nam 2 dni, co w ciągu pół roku daje 12 dni, czyli… właśnie kolejny sensor.

Karol Robaczkowski

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content