W dniach 22-23 kwietnia 2023 r. w Warszawie odbyło się IV Forum Liderów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. To już czwarta edycja wydarzenia pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w której udział wzięło ponad 200 liderów Oddziałów i Kół PSD z całej Polski. Uczestnicy mieli okazję zdobywać i pogłębiać swoją wiedzę pod okiem wybitnych ekspertów.

Edukacja zdrowotna jako narzędzie zdrowia publicznego w życiu z cukrzycą

„Jako Polskie Stowarzyszenie Diabetyków staramy się być jak najbliżej osób z cukrzycą. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w kształtowaniu świadomości społecznej pełni edukacja. Świadomy pacjent potrafi lepiej zadbać o swoje zdrowie, potrafi uważnie obserwować swoją chorobę i reagować w odpowiednim momencie, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Ta wiedza usprawnia też komunikację z lekarzem, co również przekłada się na efekty leczenia. Konieczność pogłębiania i szerzenia wiedzy na temat życia z cukrzycą staje się istotnym narzędziem zdrowia publicznego. Tym bardziej cieszy nas fakt, że tegoroczne Forum zgromadziło ponad 200 aktywnie działających w strukturach Stowarzyszenia liderów.” – mówi Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Jak aktywnie prowadzić organizację?

Oprócz treści edukacyjnych na temat cukrzycy, wykłady dotyczyły również tego, jak być dobrym liderem i aktywnie prowadzić organizację. Podczas Forum poruszona została tematyka nowoczesnych terapii oraz technologii w leczeniu i monitorowaniu cukrzycy oraz zasad żywienia pacjentów. Uczestnicy mogli również dowiedzieć się o różnicach w przebiegu współpracy z ludźmi o różnych typach osobowości, przyswoić wiedzę na temat procesu i zasad refundacji, a także zdobyć wiedzę praktyczną dotyczącą pisania wniosków o dofinansowanie działań organizacji. Każdy z uczestników wydarzenia wypełniał test wiedzy, na podstawie którego otrzymywał certyfikat uczestnictwa w szkoleniu.

Nowoczesne technologie w monitorowaniu glikemii

Istotnym elementem wydarzenia była możliwość podłączenia urządzenia do ciągłego monitorowania glikemii, co jest jednym z najbardziej istotnych elementów kontrolowania cukrzycy. Przedstawiciele firmy Abbott oraz Proglikemia pomagali w zakładaniu urządzenia i nauce jego obsługi.

Partnerem strategicznym IV Forum Liderów PSD była firma Novo Nordisk. Partnerami wydarzenia byli: Abbott, AstraZeneca, Boehringer Ingelheim, Medtronic oraz Proglikemia. Bardzo dziękujemy naszym partnerom, bez których realizacja tego szkolenia byłaby całkowicie niemożliwa.

Realizatorem wydarzenia był Instytut LB Medical, który zajmuje się obszarem zdrowia publicznego, w tym także projektami diabetologicznymi.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content