15 sierpnia 2022 roku Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Drzewicy wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Drzewicy zorganizowało II rajd rowerowy „Historia kołem się toczy” do Poświętnego.

Wśród uczestników byli diabetycy i czytelnicy drzewickiej książnicy. Większa część osób udała się w drogę rowerem, ale ci, którzy nie czuli się na siłach, mogli skorzystać z autokaru. Zanim turyści dotarli do celu podróży, odwiedzili „Szaniec Hubala” w Anielinie. To symboliczna budowla upamiętniająca miejsce, gdzie w 1940 roku w walce z Niemcami zginął major Henryk Dobrzański „Hubal”.

Uczestnicy rajdu poznali historię walk jednego z pierwszych polskich oddziałów partyzanckich, działającego w pełnym umundurowaniu wojskowym na Kielecczyźnie od końca września 1939 roku do czerwca 1940 roku, znanego pod nazwą Oddział Wydzielony Wojska Polskiego mjr. Hubala. Rozmawiano również o poszukiwaniach szczątków majora, ale jak do tej pory nie udało się ustalić miejsca pochówku.

Wszyscy uczestnicy wyprawy wzięli udział w uroczystej mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie. Po uroczystościach, odpoczynku i posiłku rowerami, bądź autokarem pątnicy wrócili do swych domów.

Zapraszamy na kolejne turystyczne wypady. 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content