W projekcie listy leków refundowanych, która wejdzie w życie dnia 1 listopada 2021 r., nie pojawiły się igły do wstrzykiwaczy (penów) insulinowych. Powyższa sytuacja jest następstwem wciąż toczących się negocjacji między producentem igieł oraz Ministerstwem Zdrowia.

W związku z tym wierzymy w rychłe – i pozytywne – zakończenie procesu refundacyjnego. Mamy nadzieję że lista, która zacznie obowiązywać od 1 listopada 2021 r. jest ostatnią, na której nie znalazły się igły do penów i polscy pacjenci już wkrótce zyskają dostęp do tej ważnej – z perspektywy efektywnej insulinoterapii – technologii.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków od dawna zabiega i nie ustaje w działaniach na rzecz podkreślania i sygnalizowania potrzeby refundacji igieł do wstrzykiwaczy. Zawsze podkreślamy, że zapewnienie dostępu do refundowanych igieł miałoby znaczący wpływ na poprawę poziomu opieki diabetologicznej. Zmniejszenie częstotliwości wykorzystywania przez pacjentów tej samej igły może bowiem przełożyć się na ograniczenie liczby takich powikłań jak ból, obrzęk i lipohipertrofia, a jednocześnie podnieść skuteczność stosowanego leczenia. Jak wynika z wyliczeń ekspertów z obszaru farmakoekonomiki, objęcie igieł refundacją mogłoby przynieść również znaczące oszczędności finansowe. Ponadto w opinii ekspertów w dziedzinie diabetologii, bez zapewnienia dostępu do niezbędnych technologii – w tym m.in. igieł do wstrzykiwaczy – niemożliwe jest prowadzenie właściwej, efektywnej insulinoterapii.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content