Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Glukometr „szyty” na miarę

Gdy zachorowałam na cukrzycę, zgodnie z radami ekspertów postanowiłam poszukać glukometru, który będzie skrojony idealnie do moich potrzeb i wpisze się w styl życia. W ten sposób znalazłam CONTOUR®PLUS ELITE. Dokładny. Prosty w obsłudze. Inteligentny.

Jestem osobą chorą na cukrzycę typu 2 zaledwie od pół roku. Jeszcze do niedawna największym problemem było regularne mierzenie cukru i zapisywanie wyników w dzienniczku. W pracy nie zawsze miałam możliwość robienia notatek z pomiarów. W domu o tym zapominałam. Diabetolog oraz znajomi diabetycy ciągle polecali różnego rodzaju glukometry i aplikacje na smartfony, które pomagają w zarządzaniu cukrzycą. Niby wszystkie były dobre, ale zawsze czegoś brakowało. I nagle tydzień temu w moje ręce trafił CONTOUR®PLUS ELITE.

 

 

Dobrego początki…

Już w momencie otwierania opakowania czekała na mnie miła niespodzianka. Nie znoszę czytać instrukcji obsługi. Nigdy w żadnej nie dotarłam do końca. A tym razem, ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu, wszelkie informacje dotyczące obsługi glukometru przedstawione były w prosty sposób. Jasne polecenia krok po kroku przeprowadziły mnie przez wszystkie funkcje urządzenia i dedykowanej aplikacji na smartfony. No i przy okazji dowiedziałam się sporo nowych rzeczy odnośnie zasad mierzenia cukru. Na przykład tego, że z miejsc alternatywnych na dłoni nie należy korzystać tuż po posiłku, podaniu insuliny albo w trakcie wysiłku fizycznego, ponieważ stężenie glukozy w tych miejscach może zmieniać się znacznie wolniej niż w opuszce palca.

Co cechuje glukometr CONTOUR®PLUS ELITE?

Ponieważ zwracam uwagę na wygląd glukometru, ucieszyło mnie, że marka postawiła na klasyczny design, ale jest opcja podrasowania. W efekcie dostajemy duży, czytelny nawet w ostrym słońcu wyświetlacz i elegancką czarną ergonomiczną obudowę z lakierowanymi wstawkami. Jednak bądźmy szczerzy, oprócz dokładności, która w przypadku tego glukometru jest imponująca*, w XXI wieku prawdziwym sprawdzianem dla tego typu urządzeń są funkcje, dzięki którym łatwiej nam mieć cukier pod kontrolą. I z tego zadania CONTOUR®PLUS ELITE, wywiązuje się znakomicie. Po pierwsze, jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt niski, port paska podświetla się na czerwono i słyszę dwukrotny sygnał dźwiękowy. Kiedy glikemia jest za wysoka, widzimy kolor żółty, a przy prawidłowym wyniku pojawia się zielony. Funkcja ta o nazwie smartLIGHT® pozwala błyskawicznie ocenić sytuację i adekwatnie zareagować także osobom ze słabym wzrokiem i tym, którym trudno zapamiętać cyfrowe normy glikemii.

Skąd glukometr „wie”, kiedy i na jaki kolor oznaczyć wynik glikemii? 

Wynik naszego badania jest automatycznie porównywany z wartością zakresów docelowych, czyli prawidłowych wartości glikemii odnoszących się do pory dnia oraz okresu posiłków: śniadanie, obiad, kolacja lub noc. Wartości te są ustawione fabrycznie, ale można je zmienić według zaleceń lekarza lub własnych preferencji. Informacja o tym, jak wynik badania stężenia glukozy we krwi odnosi się do zakresu docelowego jest pokazywana również na wyświetlaczu za pomocą strzałek.

Czy można chcieć więcej? Pewnie, że tak! Absolutny „must have” dla tych, którzy pracują zmianowo, mają niestandardowy plan posiłków. Po włączeniu funkcji znacznik posiłkowy, w momencie kiedy glukometr wyświetla wynik, na ekranie po lewej stronie miga jeden ze znaczników: „na czczo”, „przed posiłkiem”, „po posiłku” lub „bez znaczenia”, których symbolem są odpowiednio, przekreślone, zamalowane lub nadgryzione jabłuszko. Chociaż glukometr sugeruje odpowiedni znacznik na podstawie pory dnia lub można go zmienić samodzielnie, w zależności od sytuacji, np. zaznaczyć, że mimo godziny 15.00 jesteśmy na czczo.

Przyjazny diabetykowi i środowisku

Wcześniej świadomie oszukiwałam się, że moja glikemia jest w porządku. Krępowałam się choroby i mierzenia cukru w obecności innych. Teraz w ulubionej restauracji nie muszę powiadamiać wszystkich dookoła, że mam cukrzycę. Wyjmuję z torebki glukometr, pasek i nakłuwacz, opuszczam dłonie na kolana, by dyskretnie zrobić pomiar, odliczam 1, 2, 3, 4, 5, zerkam  na kolor i wiem, jaki posiłek wybrać. Nawet jeśli jestem w towarzystwie, zanim w ogóle ktoś się zorientuje, że robię coś nietypowego, już mierzenie cukru przed posiłkiem mam za sobą.

To prawda, że samo pobieranie krwi odbywa się podobnie jak w wielu innych glukometrach, ale…

Konia z rzędem temu, kto nie zmarnował nigdy paska testowego podczas mierzenia cukru. Sama wcześniej praktycznie każdego dnia zmuszona byłam wyrzucić przynajmniej jeden, bo pobrałam za mało krwi czy źle zaaplikowałam na pasek testowy. Z CONTOUR®PLUS ELITE to się nie ma prawa przydarzyć. Jako jedyny wśród całej gamy glukometrów posiada funkcję Second-Chance® sampling (Pomiar drugiej szansy®). Pozwala ona na dodanie krwi na ten sam pasek, jeśli wcześniej nałożyliśmy jej za mało. Dowiemy się o tym na dwa sposoby. Za pomocą wyświetlonej na ekranie grafiki (migająca kropla krwi ze znakiem plus) oraz sygnału dźwiękowego, a wtedy mamy aż minutę na naprawienie błędu. Niesamowite!

Glukometr i dzienniczek w jednym

Używając CONTOUR®PLUS ELITE, każdego dnia nabieram przekonania, że jest ukłonem w stronę takich osób, jak ja. Zapracowanych, roztargnionych i …zapominalskich. Teraz wyręcza mnie glukometr. Co więcej, na ekranie wyświetlacza widzę nie tylko wynik z datą wykonania i informacją, czy był prawidłowy. Ponieważ aktywnie korzystam z funkcji „znacznik posiłkowy”, widzę, w jakich okolicznościach był wykonany pomiar. Jeden rzut oka na ekran telefonu i mogę ocenić swoje średnie wartości glikemii, nie tracąc czasu na ich obliczanie. Pamięć glukometru może pomieścić 800 wyników, ale też – co ważne zwłaszcza w przypadku osób starszych – po osiągnięciu maksymalnego pułapu samoistnie usuwa najstarsze badanie, robiąc miejsce dla najnowszego. Tak więc nie istnieje ryzyko, że urządzenie się zablokuje i nie będzie kodowało bieżących pomiarów.

Inteligentna asysta

Z dumą przyznaję, że teraz sprawdzam glikemię częściej, ponieważ w swoim nowym glukometrze ustawiłam przypomnienie o pomiarze. Ale też korzystam z aplikacji CONTOUR®DIABETES, do której na bieżąco przesyłane są wszelkie informacje z urządzenia. Aplikację można pobrać na smartfon lub tablet. To idealna opcja jeśli chcemy wesprzeć bliską osobę, bądź mieć większy nadzór nad jej glikemiami  bo wyniki mogą być automatycznie udostępniane w czasie rzeczywistym. W aplikacji mogę wyszczególniać posiłki zawierające węglowodany, odnotować aktywność fizyczną czy zmiany dawek leków. Mogę dodawać zdjęcia posiłków. W każdej chwili mam dostęp do przejrzystych wykresów wyników badań w ciągu dnia lub w wybranym okresie do 90 dni wstecz. Jedno spojrzenie na ekran i od razu widać np., ile razy w poszczególnych dniach kontrolowałam glikemię, czy i jak dalece odbiegała od normy. Dzięki korzystaniu z tej aplikacji wyrobiłam w sobie nawyk, żeby po badaniu dodawać notatki, które pomagają w wyjaśnieniu nieprawidłowych wyników albo mogą mieć wpływ na kolejny pomiar. Doceniam, że danych zawartych w aplikacji na bieżąco może mieć wgląd również mój diabetolog, bo dzięki temu otwarcie rozmawiamy o problemach. Wszystko to przekłada się na moje lepsze samopoczucie, łatwiejsze zarządzanie cukrzycą.

Magda Maciejczyk,

od niedawna choruje na cukrzycę typu 2,
użytkowniczka systemu CONTOUR®PLUS ELITE,
prowadzi Fanpage “Nakarm Cukrzyka”.

*Analiza ad hoc wykazała, że 95% wyników mieściło się w zakresie błędu ±8,4 mg/dl lub 8,4% wartości referencyjnych dla stężeń glukozy odpowiednio <100mg/dl lub ≥100mg/dl, podczas badania krwi kapilarnej z palca (pacjenci z cukrzycą).

  1. Research partnership Ascensia Diabetes Care Market Research, March 2017. 100 patients in Canada, Germany, and US.
  2. Kaye R et al. Diabetes Technology Therapeutics, 2002 ;4 :247-251.
Print Friendly, PDF & Email
Skip to content