Badania na temat cukrzycy

Ftalany to związki otrzymywane – jak ich nazwa wskazuje – z kwasu ftalowego. Są powszechnie stosowane jako plastyfikatory, czyli substancje nadające elastyczność gumie czy tworzywom sztucznym. Można je znaleźć w zabawkach, opakowaniach, produktach higieny osobistej czy przedmiotach gospodarstwa domowego, a nawet wyrobach medycznych.

Narażenie na przynajmniej niektóre ftalany wiąże się ze zmniejszoną płodnością, cukrzycą i innymi zaburzeniami endokrynologicznymi (dlatego części z nich nie wolno stosować w kosmetykach).

Nowe badania nad ftlanami przeprowadzili naukowcy z University of Michigan School of Public Health i University of Michigan Medical School w Ann Arbor.

Autorzy przeanalizowali obejmujące sześć lat dane 1308 kobiet biorących udział w ogólnokrajowym badaniu Study of Women’s Health Across the Nation (SWAN), aby sprawdzić, czy ftalany przyczyniły się do występowania cukrzycy w tej populacji. Badano obecność w moczu 11 różnych metabolitów ftalanów.

“Ftalany mogą przyczyniać się do częstszego występowania cukrzycy u kobiet”

Jak się okazało, w ciągu sześciu lat cukrzyca rozwinęła się u 61 kobiet (około 5 proc. badanych). Białe kobiety narażone na wysoki poziom niektórych ftalanów o większej masie cząsteczkowej (ftalan mono-izobutylu (MiBP), ftalan monobenzylu, ftalan mono-karboksyoktylu, ftalan mono-karboksyizononylu (MCNP) i ftalan mono(3-karboksypropylu)) miały o 30-63 proc. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę, podczas gdy szkodliwe chemikalia nie były powiązane z cukrzycą u czarnych lub azjatyckich kobiet.

– Nasze badania wykazały, że ftalany mogą przyczyniać się do częstszego występowania cukrzycy u kobiet, zwłaszcza kobiet rasy białej, w okresie sześciu lat – powiedział dr Sung Kyun Park z University of Michigan School of Public Health w Ann Arbor, Michigan.

– Ludzie są codziennie narażeni na działanie ftalanów, co zwiększa ryzyko kilku chorób metabolicznych. Ważne jest, abyśmy zajęli się EDC już teraz, ponieważ są one szkodliwe dla zdrowia ludzkiego – dodał.

Zdaniem autorów badania (https://doi.org/10.1210/clinem/dgad033) potrzebne są dalsze badania nad wpływem chemikaliów na grupy rasowe i etniczne.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content