Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Farmaceuta wsparciem dla pacjenta...

Cukrzyca to coraz większy problem zdrowotny i społeczny. W naszym kraju choruje nawet co dziesiąta osoba, a liczba ta stale rośnie. Niestety, wielu Polaków nie jest świadomych, że choroba się u nich rozwija. Dlaczego pomocne może okazać się wsparcie farmaceuty? Czy i jaką pomoc diabetycy mogą znaleźć w aptece?

Gdy pojawia się diagnoza: „cukrzyca” natury medycznej i praktycznej. Pacjenci muszą w bardzo krótkim czasie nauczyć się żyć z chorobą, ale też radzić sobie z dość skomplikowanym leczeniem. Tylko szybkie podjęcie terapii może zapobiec wystąpieniu nieodwracalnych skutków zdrowotnych oraz trudniejszemu leczeniu w przyszłości.

Wsparcie w aptece
Właśnie dlatego tak ważna i pomocna może okazać się wiedza farmaceutów. Apteka jest łatwiej dostępna niż przychodnia czy szpital. To miejsce, w którym pacjent, dopiero orientujący się we wszystkich niuansach związanych z leczeniem cukrzycy, znajdzie konkretną pomoc – zakupi leki, otrzyma praktyczne wskazówki i odpowiedzi na swoje pytania. Często w aptekach przy zakupie pasków danej firmy, można także nieodpłatnie otrzymać glukometr.

Rola farmaceuty jest duża i wciąż niedoceniona. Jako pierwszy może on zauważyć niepokojące sygnały kojarzące się z cukrzycą i nakłonić Pacjenta do badań. Gdy w aptece pojawia się Pacjent zmagający się z otyłością, leczący się na nadciśnienie, borykający się ze zmęczeniem, sennością czy nadmiernym pragnieniem, farmaceuta może zasugerować konieczność wykonania badań w kierunku cukrzycy.

W sytuacji gdy dostęp do diabetologów jest utrudniony, farmaceuta może być na wagę złota. Czasami pacjent w gabinecie lekarskim zapomni zapytać o wszystkie kwestie, które go nurtują. Apteka to dobry adres. Warto podzielić się z farmaceutą swoimi obawami czy pytaniami. Może się zdarzyć, że pacjent nie jest pewny, czy poprawnie mierzy poziom glukozy. Żeby ich w tym upewnić wystarczy, że przejdą cały proces pod okiem farmaceuty przy okienku.

W dobie pandemii wielu pacjentów rzadziej osobiście kontaktowało się z lekarzem. Farmaceuci pełnili wtedy funkcje wspierające i starali się wyjaśniać ewentualne wątpliwości. Posiadają odpowiednie kompetencje, by chociaż częściowo odciążyć lekarzy i personel medyczny, zwiększając wykrywalność cukrzycy oraz usprawniając jej leczenie. Takie rozwiązanie jest z powodzeniem stosowane w wielu krajach europejskich jako element profesjonalnej opieki farmaceutycznej.

Już teraz farmaceuta może wspierać Pacjentów chorych na cukrzycę. Na jaki zakres pomocy możesz liczyć?
• W aptece możesz otrzymać praktyczne wskazówki i odpowiedzi na swoje pytania dot. cukrzycy.
• Farmaceuta może jako pierwszy zauważyć niepokojące sygnały kojarzące się z cukrzycą. Możliwe, że pokieruje Cię dalej w zakresie niezbędnych badań, które wykluczą lub potwierdzą potrzebę dalszej terapii.
• Farmaceuta może pokazać Ci jak poprawnie mierzyć poziom glukozy i zinterpretować wynik. Pokaże jak poprawnie korzystać z penów i nakłuwaczy.
• W aptece dowiesz się jak działają leki i jakie mogą być ich działania niepożądane.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content