Zamiast napojów dietetycznych z dodatkiem słodzików, lepiej pić wodę, nawet gazowaną lub aromatyzowaną, ale bez cukru – rekomendują specjaliści z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego na łamach pisma Circulation.

Autorzy tego stanowiska – grupa ekspertów w dziedzinie odżywiania, lekarzy oraz naukowców – odradza regularne, długotrwałe spożywanie napojów dietetycznych, zwłaszcza przez dzieci.

Specjaliści przez dwa lata analizowali różne prace naukowe na temat wpływu na zdrowie napojów, w których cukier zastąpiono niskokalorycznymi słodzikami. Dotyczyły one m.in. wpływu tych produktów na ryzyko przybierania na wadze, demencji, udaru mózgu i innych problemów zdrowotnych.

Na tej podstawie eksperci ocenili, że dowody naukowe są wciąż zbyt słabe i niejednoznaczne, aby można było wyciągnąć definitywne wnioski na temat zdrowotnych efektów picia napojów dietetycznych.

Przewodnicząca grupy ekspertów prof. Rachel K. Johnson, specjalistka w dziedzinie odżywiania z University of Vermont (USA), podkreśliła, że obecnie nie ma na ten temat zbyt dużo literatury naukowej – ani badań obserwacyjnych, ani klinicznych.

– Opierając się na tych dowodach, które są obecnie dostępne, wydaliśmy najlepsze rekomendacje, jakie mogliśmy – podkreśliła.

– Najlepszą radą, jaką możemy obecnie dać, jest zmniejszenie konsumpcji tych napojów i unikanie ich nadmiernego spożycia – dodała wiceprzewodnicząca grupy ekspertów Alice H. Lichtenstein, dyrektor Cardiovascular Nutrition Laboratory na Tufts University w Bostonie.

Eksperci zwrócili uwagę, że wiele osób pije napoje dietetyczne, aby zmniejszyć spożycie napojów słodzonych cukrem (albo syropem glukozowo-fruktozowym), ponieważ trudno im przestawić się na wodę. Zaznaczyli jednak, że bardzo ważne jest stopniowe zmniejszanie spożycia napojów dietetycznych.

Specjaliści podkreślili, że jest jeden wyjątek – populacja dzieci chorych na cukrzycę. Mają one zbilansowaną dietę i ściśle monitorują poziom glukozy we krwi – mogą zastępować napoje słodzone cukrem napojami słodzonymi niskokalorycznymi słodzikami.

W USA w ostatnich latach odnotowano spadek konsumpcji zarówno napojów słodzonych tradycyjnie, jak i substancjami niskokalorycznymi. W 2006 r. dorośli wypijali tam ok. 170 ml napojów dietetycznych dziennie, podczas gry w 2014 r. już 85 ml. Jeśli chodzi o napoje słodzone cukrem, to w 2000 r. dorośli w USA wypijali ich średnio pół litra dziennie, natomiast w 2014 r. blisko o połowę mniej. Podobny spadek odnotowano w przypadku dzieci.

W 2016 r. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne wydało pierwsze naukowe stanowisko przestrzegające przez spożywaniem napojów słodzonych cukrem przez dzieci. Eksperci wskazali w nim, że nie powinny one wypijać więcej niż 250 ml takich napojów tygodniowo.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content