Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Edukacja diabetyków w Złotoryi...

W Złotoryi 2.02.2024 r. w ratuszu doszło do podpisania umowy, dzięki której w mieście zostanie otwarty punkt edukacyjny dla diabetyków. Dokument podpisali: Mariola Wozowczyk (specjalistka pielęgniarstwa diabetologicznego, która poprowadzi punkt), burmistrz Robert Pawłowski oraz Elżbieta Mac, prezeska Koła PSD w Złotoryi.

Na spotkaniu obecni byli także: Barbara Dudek (prezes Oddziału Rejonowego PSD w Złotoryi), Paweł Kulig (zastępca burmistrza) oraz Monika Kaczmarek (prezeska Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków).

Punkt będzie działał w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Złotoryi, we współpracy z gminą miejską Złotoryja.

Spotkania edukacyjne będą dostarczały słuchaczom praktycznej wiedzy na temat cukrzycy, mechanizmów jej powstawania oraz profilaktyki. Celem punktu jest to, aby przychodzący do niego pacjenci czuli się bezpieczniej, mając świadomość, że mogą korzystać z profesjonalnie przeprowadzonej edukacji diabetologicznej, że opiekują się nimi osoby dające im szansę na dłuższe życie z cukrzycą.

Do tego potrzebni są odpowiednio wykwalifikowani edukatorzy od spraw diabetologii, którzy będą przyjmować w złotoryjskim punkcie.

Mottem punktu edukacyjnego jest „zastrzyk wiedzy i… nadziei”.

Cukrzyca to schorzenie przewlekłe, które znacząco zmienia życie chorego. Edukacja diabetologiczna pacjenta na etapie rozpoznania choroby ma niezwykle istotne znaczenie. Dzięki niej pacjent staje się świadomy zarówno w zakresie swojej choroby, jak i zagrożeń, które niesie ze sobą cukrzyca. Taki pacjent, wdrażając właściwe nawyki wykształcone na skutek edukacji, wspomaga proces leczenia oraz zwiększa komfort swojego życia. Żadne broszury, ani książki nie są w stanie skutecznie wyedukować pacjenta z cukrzycą, do tego potrzebni są odpowiednio wykwalifikowani edukatorzy do spraw diabetologii.

Długotrwale utrzymujące się wysokie poziomy glikemii we krwi doprowadzają do bardzo poważnych zaburzeń metabolicznych w całym organizmie. Powoduje to rozwój tzw. późnych powikłań cukrzycowych, które objawiają się zaburzeniami funkcji ważnych dla życia narządów, w szczególności: serca, nerek, oczu i układu nerwowego. Najczęstsze powikłania to: zawał serca, udar, retinopatia, nefropatia, neuropatia i polineuropatia cukrzycowa. Cukrzyca wraz z powikłaniami skraca życie nawet o 16 lat, jest więc o co walczyć.

Najbliższe konsultacje ruszają 27 lutego, o godz. 15 w biurze diabetyków, plac Lotników Polskich 3a/1. Obowiązują zapisy. Biuro czynne we wtorki, środy i czwartki, w godz. 10-12 (tel. 693 826 583).

Źródło: www.zlotoryjska.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content