E-recepta to centralny system informatyczny, którego główne cele to: większa czytelność, mniej błędów i większe bezpieczeństwo podczas wystawiania i realizacji recept.
Jak się przygotować?
E-recepta w wielu ośrodkach jest już wystawiana, często równolegle z tradycyjnymi receptami papierowymi. Od 8 stycznia 2020 roku będzie obowiązkowa. Aby uniknąć potencjalnych wątpliwości, warto spokojnie przygotować się do zmiany. Co warto zrobić już dziś?
- Zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta – bezpłatną aplikację Ministerstwa Zdrowia, dzięki której sprawdzisz informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci lub osoby, która Cię do tego upoważniła. Informacje o IKP znajdują się pod linkiem: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta
- W zakładce „Moje konto” wybierz rodzaj powiadomień, które chcesz otrzymywać: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie). Jeśli logujesz się do IKP po raz pierwszy, możesz już w pierwszym kroku podać swój numer telefonu i/lub adres e-mail, na który będziesz otrzymywać powiadomienia.
Jak to działa?
Podczas wizyty lekarskiej lekarz wystawi dla Ciebie e-receptę, która znajdzie się w systemie. Otrzymasz wiadomość SMS z 4-cyfrowym kodem albo e-mail z załącznikiem w formacie pdf, w którym znajdzie się informacja o e-recepcie. Możesz także otrzymać papierowy wydruk informacyjny.
W aptece
Jeśli chcesz wykupić lek dla siebie, w aptece poddaj 4-cyfrowy kod z wiadomości SMS i podaj swój numer PESEL lub okaż załącznik w formacie pdf z wiadomości e-mail albo wydruk.
Jeśli wykupujesz lek dla kogoś innego, podaj kod z wiadomości, załącznik w formacie pdf lub wydruk oraz numer PESEL osoby, dla której została wystawiona recepta
Co zyskasz?
- jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji – każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece
- nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek – e-recepta jest zawsze czytelna
- nie zgubisz jej – wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta
- zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce
Więcej informacji o e-recepcie jest dostępnych na stronie: www.pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta