Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

 1. Start
 2. /
 3. Blog
 4. /
 5. Aktualności
 6. /
 7. E-recepta obowiązkowa już od...

E-recepta to centralny system informatyczny, którego główne cele to: większa czytelność, mniej błędów i większe bezpieczeństwo podczas wystawiania i realizacji recept.

Jak się przygotować?

E-recepta w wielu ośrodkach jest już wystawiana, często równolegle z tradycyjnymi receptami papierowymi. Od 8 stycznia 2020 roku będzie obowiązkowa. Aby uniknąć potencjalnych wątpliwości, warto spokojnie przygotować się do zmiany. Co warto zrobić już dziś?

 1. Zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta – bezpłatną aplikację Ministerstwa Zdrowia, dzięki której sprawdzisz informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci lub osoby, która Cię do tego upoważniła. Informacje o IKP znajdują się pod linkiem: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta
 2. W zakładce „Moje konto” wybierz rodzaj powiadomień, które chcesz otrzymywać: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie). Jeśli logujesz się do IKP po raz pierwszy, możesz już w pierwszym kroku podać swój numer telefonu i/lub adres e-mail, na który będziesz otrzymywać powiadomienia.

Jak to działa?

Podczas wizyty lekarskiej lekarz wystawi dla Ciebie e-receptę, która znajdzie się w systemie. Otrzymasz wiadomość SMS z 4-cyfrowym kodem albo e-mail z załącznikiem w formacie pdf, w którym znajdzie się informacja o e-recepcie. Możesz także otrzymać papierowy wydruk informacyjny.

W aptece

Jeśli chcesz wykupić lek dla siebie, w aptece poddaj 4-cyfrowy kod z wiadomości SMS i podaj swój numer PESEL lub okaż załącznik w formacie pdf z wiadomości e-mail albo wydruk.

Jeśli wykupujesz lek dla kogoś innego, podaj kod z wiadomości, załącznik w formacie pdf lub wydruk oraz numer PESEL osoby, dla której została wystawiona recepta

Co zyskasz?

 • jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji – każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece
 • nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek – e-recepta jest zawsze czytelna
 • nie zgubisz jej – wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta
 • zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce

Więcej informacji o e-recepcie jest dostępnych na stronie: www.pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content