Warto w tym dniu zastanowić się, czy naprawdę nie podjąć wyzwania i nie skończyć z nałogiem. Nie jutro, nie od poniedziałku. Od dziś.

Tego dnia wszyscy „palacze” mogą dać odpocząć swoim płucom (i nie tylko) od trującego dymu. Spójrzcie pod nogi i zobaczcie, ile zgaszonych „petów” możemy znaleźć pod naszymi nogami…

Papierosy to jeden z najbardziej destrukcyjnych nałogów – i pomyśleć, że czasem fundujemy sobie to na własne życzenie!

To nie tylko nikotyna.
W samym papierosie znajduje się mnóstwo trujących związków chemicznych – w tym substancji rakotwórczych. Papierosy zawierają substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu, aceton, kadm i fenol. Lista negatywnych skutków jest naprawdę długa. Problemy z cerą, żółte zęby nieświeży oddech to „podstawa”, która niestety w ogóle nie odstrasza zagorzałych palaczy.

Palenie papierosów negatywnie wpływa także na układ nerwowy, błonę śluzową układu pokarmowego czy nerki. Dodatkowo ogranicza funkcje immunologiczne – obniżając odporność przeciw wirusom i bakteriom.

Uzależnienie od nikotyny to jeden z głównych czynników wielu chorób:
 układu sercowo-naczyniowego np. choroba wieńcowa; zawał serca; przewlekła niewydolność serca
 układu oddechowego np. rozedma płuc; niewydolność oddechowa,
 nowotwory np. rak krtani, płuc, jamy ustnej, krtani, przełyku

Dym papierosowy szkodzi nie tylko palaczom, ale także osobom w ich otoczeniu. Bierni palacze są bardziej narażeni na dym papierosowy – co się z tym wiąże?  Większe prawdopodobieństwo zachorowania i skutków ubocznych.

Popierajmy Światowy Dzień Bez Papierosa!

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content