Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Dolnośląskie otrzyma 11 mln...

Wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski podkreślił, że cukrzyca typu 2 to choroba określana jako cichy zabójca. – Rozwija się bezobjawowo, a na końcu prowadzi do zawałów lub udarów – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej Krzyżanowski.

Wicemarszałek wskazał, że program profilaktyczny opiera się na trzech filarach. To działania informacyjne mające zachęcić mieszkańców województwa do udziału w programie profilaktycznym, diagnostyka osób, które się zgłoszą do programu, oraz porada lekarska i dietetyczna.

– W tej chorobie wiele zależy od samych pacjentów. Zmiana trybu życia, prawidłowe odżywianie, mogą spowodować, że skutki tej choroby zostaną zminimalizowane – zaznaczył Krzyżanowski.

Program adresowany jest do mieszkańców Dolnego Śląska w wieku 35-64 lata, którzy są w grupie ryzyka cukrzycą typu 2. – To osoby z nadwagą, nieaktywne fizyczne, z chorobami sercowo-naczyniowym, ale też ci, którzy w ciągu ostatnich trzech lat nie badali poziomu glukozy w organizmie – wymieniał wicemarszałek.

Budżet programu to 11 mln zł. Pieniądze te zostaną podzielone po równo na cztery subregiony: wrocławski, legnicko-głogowski, jeleniogórski i wałbrzyski.

Konkurs na realizację programu prowadzi Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy (DWUP). Wicedyrektor DWUP Zuzanna Bielawska poinformowała, że w każdym z czterech subregionów w województwie w konkursie zostanie wybrany jeden realizator programu profilaktycznego. Starać się o to mogą organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego szpitale i ośrodki zdrowia.

Wnioski w DWUP można składać od 30 marca do 9 kwietnia.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content