16 października na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się debata ekspercka “Zdrowie mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia – co możemy zrobić dla poprawy wyników zdrowotnych regionu?”

Lekarze, naukowcy i samorządowcy, ale także przedstawiciele NFZ i ministerstwa zdrowia wzięli udział w zorganizowanej debacie o zdrowiu na Uniwersytecie Rzeszowski. Dyskutowano o zdrowiu mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia. Ale też o tym co zrobić aby poprawić wyniki zdrowotne regionu.

To była kolejna już ekspercka debata poświęcona szeroko pojętemu zdrowiu. Bo dyskutowano i o tym z jakimi chorobami najczęściej zmagają się mieszkańcy Podkarpacia i o tym jak i gdzie mogą się szybko i nowocześnie leczyć. Sporo miejsca po święcono reformie służby zdrowia, ale też kolejnym inwestycjom w podkarpackich szpitalach i przychodniach. A wszystko z perspektywy zarządzających czyli samorządów, płatnika czyli NFZ i ministerstwa zdrowia, a też lekarzy i samych pacjentów.

W ramach debaty eksperckiej zainaugurowano Program KiDS (Kids and Diabetes in Schools) na rzecz dzieci dotkniętych cukrzycą, który został opracowany przez Sanofi we współpracy z Międzynarodowym Towarzystwem na rzecz Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą (international Society form Paediatric and Adolescent Diabetes, ISPAD) w celu wspierania dzieci dotkniętych cukrzycą typu 1 w leczeniu choroby, zwalczania dyskryminacji w środowisku szkolnym oraz budowania świadomości w zakresie zdrowego trybu życia wśród i młodzieży w wieku szkolnym. Ta inicjatywa edukacyjna opierająca się na globalnych założeniach KiDS jest skierowana głównie do nauczycieli, pielęgniarek szkolnych i innych pracowników oświaty, dzieci w wieku szkolnym (6-14 lat) oraz ich rodziców.

Program został już wdrożony w Indiach, Brazylii, Pakistanie oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W ramach debaty zorganizowano warsztaty kulinarno-edukacyjne dla dzieci zdrowych oraz chorych na cukrzycę, podczas których najmłodsi mieli okazję nauczyć się podstawowych zasad zdrowego żywienia i przygotować dania o niskim indeksie glikemicznym.

Uniwersytet Rzeszowski zapowiedział, że wspólnie z firmą SANOFI będą przeprowadzać w podkarpackich szkołach podstawowych zajęcia dotyczące profilaktyki oraz postępowania w przypadku stwierdzonej cukrzycy. To poważny problem bo wzrasta liczba dzieci z otyłością, a cukrzyca często jest jej naturalną konsekwencją. Chętne szkoły już mogą zgłaszać się do udziału w programie. Rozpoczęcie działań przewidziano na początek 2018 roku.

Poniżej znajdą Państwo link, pod którym znajduje się materiał video z debaty:

Debata o zdrowiu mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia

Po debacie w programie “Konkrety i Opinie” wystąpił m. in. prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków pan Andrzej Mielcarek, który wypowiadał się na temat cukrzycy. Link do nagrania poniżej:

Nagranie – Konkrety i Opinie

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content