W lipcu br. osoby zrzeszone w australijskiej organizacji diabetyków z typem 1 (Australia Type 1 Foundation), zachęcone przez aktywistkę, pielęgniarkę i edukatorkę Belindę Moore, zebrały i przygotowały 30 kartonów darów dla Ukraińców z cukrzycą.

Dary postanowiono przekazać Zarządowi Głównemu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, do dalszej dystrybucji na Ukrainę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paczki zawierają różnego typu materiały dla osób z cukrzycą ze wszystkich grup wiekowych i wszystkich typów cukrzycy. Każda paczka posiada oznaczenie, dla kogo jest przeznaczona.

Ze względu na konieczność przesłania darów na tak znaczną odległość, wiele czasu zajęło ich przetransportowanie oraz dopełnienie wielu formalności, zarówno po stronie darczyńcy, jak i odbiorcy, czyli PSD.

Dopiero w połowie grudnia paczki dotarły do Biura Zarządu Głównego PSD w Warszawie.

W grudniu, jeszcze przed dotarciem paczek, pani Belinda Moore gościła w Warszawie, gdzie spotkała się z Prezes Zarządu Głównego PSD Anną Śliwińską. Prezes Anna Śliwińska wręczyła jej list z podziękowaniem oraz kubek z logo Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Pani Belinda Moore przywiozła ze sobą niespodziankę w postaci ręcznie robionych papierowych gwiazdek – ozdób świątecznych. Gwiazdki te zostały wykonane przez zmarłą kilka lat temu mieszkankę miejscowości Tamworth w Australii, osobę polskiego pochodzenia nazwiskiem Adelle Barry. Pani Adelle przed śmiercią przekazała gwiazdki swojej ulubionej aptece.

Personel apteki, dowiedziawszy się o akcji pomocowej diabetyków australijskich na rzecz diabetyków ukraińskich za pośrednictwem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, stwierdził że gwiazdki powinny trafić do ojczyzny pani Adelle. Zgodnie z życzeniem darczyńców, pani Belinda Moore przekazała gwiazdki Polskiemu Stowarzyszeniu Diabetyków.

Dziękujemy pani Belindzie Moore oraz społeczności diabetyków australijskich za poświęcony czas, trud i niemałe środki finansowe włożone w zebranie, spakowanie, oznakowanie i przesłanie “na drugi koniec świata” tak potrzebnych darów dla osób z cukrzycą cierpiących z powodu wojny w Ukrainie. Dziękujemy też za zaufanie okazane naszej organizacji, że przekażemy dary w odpowiednie ręce.

W najbliższych tygodniach paczki zostaną przetransportowane na Ukrainę, gdzie trafią do osób z cukrzycą ze wszystkich grup wiekowych i typów cukrzycy, zgodnie z przeznaczeniem.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content