Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Czy w niektórych krajach...

Według autorów opracowania, na świecie jest już ponad 400 mln chorych na cukrzycę, głównie w Chinach, Indiach i USA. Zachorowalność na cukrzycę typu 2, nazywaną cukrzycą dorosłych, szybko jednak się zwiększa. Podejrzewa się, że w 2030 r. może być ponad 500 mln diabetyków.

Główny autor raportu dr Sanjay Basu z Stanford University ostrzega, że przy tak dużej zachorowalności producenci insuliny nie nastarczą z produkcją tego leku. Mogą być również kłopoty z jej transportem i przechowywaniem, a dla mieszkańców biedniejszych regionów problemem może być zbyt wysoka cena tego preparatu.

Już teraz nie dla wszystkich chorych starcza tego hormonu, głównie w Azji i Afryce. Największe braki w dostawie tego leku odczuwają takie kraje, jak Bangladesz, Brazylia, Nepal, Pakistan i Sri Lanka.

Raport prognozuje, że w 2030 r. – kiedy liczba chorych wymagających zażywania insuliny zwiększy się do 80 mln – na tych dwóch kontynentach będzie jej brakowało dla połowy diabetyków wymagających zażywania insuliny.

Głównymi producentami insuliny są trzy koncerny farmaceutyczne: duński Novo Nordisk, amerykański Eli Lilly oraz francuski Sanofi. Na te trzy firmy przypada aż 99 proc. produkcji światowej insuliny pod względem wartości rynku oraz 96 proc. jeśli chodzi o jego objętość.

Więcej: www.naukawpolsce.pl

Źródło: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content