Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Cukrzyca typu 2 zwiększa...

Cukrzyca typu 2 ma związek z wyższym ryzykiem raka jelita grubego u mężczyzn – wykazało badanie, które publikuje pismo “British Journal of Cancer”.

Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Medycznego w Shenyang doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych dotyczących ok. 87,5 tys. kobiet uczestniczących w amerykańskim badaniu pielęgniarek pt. Nurses’ Health Study oraz ok. 47,2 tys. mężczyzn z amerykańskiego badania pt. Health Professionals Follow-up Study.

W ciągu 32 lat, kiedy śledzono stan zdrowia badanych osób, zdiagnozowano 3 tys. przypadków raka jelita grubego. Okazało się, że mężczyźni z cukrzycą typu 2 mieli o 42 proc. wyższe ryzyko zachorowania na ten nowotwór złośliwy w porównaniu z tymi bez cukrzycy. Zależność potwierdziła się, gdy z analizy wykluczono pacjentów, u których raka zdiagnozowano w ciągu roku od wykrycia cukrzycy oraz stosujących leki obniżające poziom glukozy we krwi. W przypadku kobiet ryzyko było wyższe o 17 proc., ale wynik ten nie uzyskał istotności statystycznej.

Zdaniem autorów pracy konieczne są dalsze badania, które pozwolą zrozumieć mechanizm leżący u podłoża zaobserwowanej zależności. “Nasze wyniki potwierdzają, jak ważne dla profilaktyki raka jelita grubego jest podejmowanie działań mających ograniczyć epidemię cukrzycy typu 2” – podsumowali autorzy pracy.

Wiele badań wskazuje, że cukrzyca typu 2 ma związek z wyższym ryzykiem zachorowania na różne nowotwory złośliwe, w tym przede wszystkim raka trzustki, raka jelita grubego i raka piersi. Zgodnie z teorią tłumaczącą ten związek, najważniejszym czynnikiem jest tu – towarzysząca cukrzycy typu 2 – oporność (niewrażliwość) tkanek na insulinę. To sprawia, że u osób z tym typem cukrzycy początkowo rośnie poziom insuliny we krwi (dopiero później trzustka nie radzi sobie z intensywną produkcją i pacjenci są zmuszeni stosować insulinę). Insulina ma działanie pobudzające wzrost i podziały komórek, a podziałom zawsze towarzyszy większe ryzyko pojawienia się mutacji w DNA, która przyczyni się do rozwoju raka.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory u osób z cukrzycą typu 2, bardzo ważne jest jak najszybsze diagnozowanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Niestety ten typ cukrzycy często rozwija się latami nie dając wyraźnych objawów, a diagnoza stawiana jest dopiero, gdy pojawią się powikłania. Zgodnie z szacunkami w Polsce na cukrzycę typu 2. cierpią blisko 3 mln osób, z czego jedna trzecia nie jest świadoma choroby.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content