Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Powikłania
  6. /
  7. Cukrzycowy obrzęk plamki

Wielu z nas ma świadomość niektórych powikłań związanych z cukrzycą np. wiemy o tzw. stopie cukrzycowej. Niewiele osób – nawet wśród chorych na cukrzycę – zdaje sobie jednak sprawę z niebezpieczeństwa poważnego pogorszenia wzroku. Nagraliśmy krótki film, w którym o cukrzycowym obrzęku plamki (ang. diabetic macular edema, DME) mówi lek. med. Milena Kozera oraz pacjent Tomasz Ryciuk.

Pamiętajmy, że niesłychanie ważna jest wczesna diagnostyka. I tak jak pacjenci z rozpoznaną cukrzycą typu 1 powinni zgłosić się do lekarza okulisty 5 lat od rozpoznania choroby, tak pacjenci z cukrzycą typu 2 (95 % osób z cukrzycą), powinni zgłosić się do okulisty od razu, jak tylko cukrzyca zostanie u nich zdiagnozowana.

W przypadku cukrzycowego obrzęku plamki żółtej, problem z widzeniem umiejscowiony jest w tej części siatkówki, która odpowiada za najlepsze widzenie tzw. widzenie centralne. Ze względu na objęcie procesem chorobowym centralnej części siatkówki pacjenci mają problem z widzeniem do bliży. Często następuje szybka utrata ostrości widzenia, nawet do wartości  0,3 -0,4, Sn – poniżej 0,75, w wyniku czego zdecydowanie pogarsza się jakość życia osób chorych. Proste czynności dnia codziennego stają się utrudnione, a praca zawodowa w wielu przypadkach – niemożliwa.

Wysłuchajmy lek. med. Mileny Kozery, która wyjaśnia, czym jest cukrzycowy obrzęk plamki i jak się go leczy oraz Tomasza Ryciuka, który przybliża nam perspektywę pacjenta.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content