Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło aplikację ProteGO Safe w docelowym kształcie do pobrania z Google Play (w najbliższych dniach z APP Store). Aplikacja ma pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. Użytkownik może wykonać test oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także prowadzić „dziennik zdrowia”, który ma pomóc w rozpoznaniu niepokojących objawów.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji w dniu 9 czerwca 2020 r. podkreślił – Nowe technologie wspomagają lekarzy w codziennej pracy. Aplikacja #ProteGO Safe jest kolejnym wsparciem dla służby zdrowia. Kluczowe w walce z epidemią jest zdiagnozowanie kto jest chory i z kim miał kontakt.

Wierzymy w odpowiedzialność Polaków, którą już wielokrotnie udowodnili. #ProteGo ma sens tylko wtedy gdy większość z nas sięgnie po to rozwiązanie. Wszystko w Naszych rękach! – zaznaczył minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas dzisiejszego briefingu.

Pierwszą wersję ProteGO Safe opublikowano nieco ponad tydzień temu. Od tego czasu można było korzystać z części do samooceny stanu zdrowia poprzez uzupełnienie testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem (przygotowany na bazie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia) i uzupełnienie Dziennika Zdrowia. Na tej podstawie aplikacja stwierdza, w jakiej grupie ryzyka zachorowania jesteśmy – niskiej, średniej, czy wysokiej.

Od teraz ta informacja może być jeszcze pełniejsza. Pomaga w tym Bluetooth. W największym skrócie działa to tak: jeśli pobierzesz i zainstalujesz ProteGO Safe i włączysz w swoim telefonie Bluetooth, aplikacja będzie komunikowała się z urządzeniami jej innych użytkowników. Nie będzie im przekazywała żadnych danych na Twój temat. Nikt nie dostanie dostępu do zawartości Twojego telefonu. Informacje o napotkanych urządzeniach nie zawierają żadnych danych o ich właścicielach, są anonimowe i zakodowane, a do tego przechowywane tylko w telefonie, przez dwa tygodnie. Później są usuwane.

W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje – dostaniesz odpowiednią informację. Nie dowiesz się, kto zachorował. Dowiesz się za to, jak się zachować i co zrobić, by zadbać o swoje zdrowie. W kolejnych wersjach aplikacji funkcjonalności związane z zapobieganiem koronawirusowi zostaną rozszerzone.

– Jesteśmy jednym z pierwszych państw na świecie, które udostępnia tego rodzaju rozwiązanie. Nasza aplikacja jest w pełni bezpieczna i zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej. Aktualnie jesteśmy na etapie testów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Sukces ProteGO Safe zależy od liczby jej użytkowników, dlatego robimy wszystko, aby zyskać ich zaufanie – dodaje szef ministerstwa cyfryzacji.

Aplikacja jest budowana zgodnie z zasadami wynikającymi z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w tym minimalizacji danych, privacy by design, privacy by default, prawidłowości, integralności oraz poufności. Bazuje na wytycznych Europejskiej Rady Ochrony Danych Osobowych, Komisji Europejskiej oraz Toolbox opracowany w ramach sieci eHealth działającej przy Komisji Europejskiej. Szczególną wagę przykładamy do zapewnienia najwyższych standardów prywatności.

Użytkownicy ProteGO Safe są anonimowi. Do tego, aby ją uruchomić nie jest wymagane jakiekolwiek uwierzytelnienie, np. podanie numeru telefonu.

– Celem naszej aplikacji jest zapewnienie bezpieczeństwa. Zarówno osobom zdrowym, które są w stanie lepiej ocenić ryzyko zachorowania, jak i chorym, które otrzymają specjalistyczne porady. Kluczowe są dla nas pełna przejrzystość, transparentność, prywatność i dobrowolność. Dzięki aplikacji bezpieczni jesteśmy zarówno my, jak i nasze dane – mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech. – Będziemy rozmawiać o funkcjonalnościach aplikacji z organizacjami branżowymi, ekspertami i innymi zainteresowanymi. Nic o Was, bez Was – dodaje.

ProteGO Safe można pobrać za darmo ze sklepu Google Play (użytkownicy smartfonów z systemem Android). W najbliższych dniach będzie dostępna także dla właścicieli urządzeń z systemem iOS – pobierz, zainstaluj i korzystaj z ProteGO Safe.

Aplikacja to efekt prac koalicji polskich firm informatycznych, które przygotowują ją na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji we współpracy z GovTech Polska, pod nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/medicalpress.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content