Ruszyła ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna „ABC cukrzycy bez powikłań” organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD), która ma na celu podnoszenie świadomości na temat powikłań cukrzycy oraz możliwości ich zapobiegania. W ramach akcji zostanie przeprowadzonych 80 nieodpłatnych warsztatów w różnych miejscowościach  w Polsce. Działania skierowane są do  osób chorych na cukrzycę oraz do wszystkich zainteresowanych tematem. Jak do tej pory warsztaty odbyły się już w Ciechanowie, Płocku, Błoniu, Żyrardowie, Łomży, Sokołowie Podlaskim i Makowie Mazowieckim. W każdej  z miejscowości cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększa się wraz z wiekiem. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 milionów osób z czego ok. 1 milion[1] nie jest tego świadomych, często zgłaszają się do lekarza wtedy, kiedy dochodzi już do groźnych powikłań. Rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera w naszym kraju ponad 20.000 osób[2] i przewiduje się, że ta liczba będzie rosła.

Jednym z największym wyzwań leczenia cukrzycy jest utrzymanie glikemii (poziomu cukru we krwi) na odpowiednim poziomie. Szczególnie groźny jest stan,  kiedy poziom cukru we krwi wzrasta ponad poziom prawidłowy – hiperglikemia, która wynika z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności oraz niewydolnością takich narządów jak: oczy, nerki, nerwy, serce i naczynia krwionośne.

Rzetelnym źródłem wiedzy dla pacjentów jest lekarz prowadzący. Istotna jest dobra relacja ze specjalistą, umiejętność prowadzenia otwartej rozmowy na temat schorzenia oraz zadawania pytań bez skrępowania m.in. na temat nowych możliwości terapeutycznych.  Nie mniej ważne, jest jednak podnoszenie świadomości samych pacjentów w zakresie zapobiegania powikłaniom w cukrzycy, przekładające się na skuteczną samokontrolę.  Znaczącą grupą chorych stanowią pacjenci powyżej 55 r.ż. Dlatego tak istotne jest, by właśnie Ci pacjenci posiadali wiedzę na temat możliwych powikłań cukrzycy, sposobów prewencji oraz nowoczesnych terapii.

Nowoczesne terapie ograniczają epizody hipoglikemii, wyrównują ciśnienie tętnicze oraz przyczyniają się do obniżenia masy ciała, co jest niezwykle ważne w przypadku terapii osób w wieku starszym. W Polsce dostępne są analogi insuliny, które wpływają na znaczne ograniczenie ryzyka groźnej dla życia hipoglikemii. Pozwalają śmielej, skuteczniej i bezpieczniej dążyć do celu leczenia, a przede wszystkim znacznie poprawia się jakość życia pacjentów. Dlatego powinny być szerzej dostępne dla chorych na cukrzycę w naszym kraju – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, specjalista chorób wewnętrznych i diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, opiekun merytoryczny programu „ABC cukrzycy bez powikłań”.

 

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach.

KALENDARZ NAJBLIŻSZYCH SPOTKAŃ:

24 czerwca 2017 (sobota),  godz. 10.00, Radom, Centrum Młodzieży Arka, ul. Chrobrego 7/9

26 czerwca 2017 (poniedziałek),  godz. 15.00, Rypin, Urząd Gminy Rypin

27 czerwca 2017 (wtorek), godz. 16.30, Tuszyn, Miejski Ośrodek Kultury w Tuszynie, ul. Noworzgowska 20A

28 czerwca 2017 (środa), godz. 11.00, Inowrocław, Sala konferencyjna w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Ludwika Błażka

28 czerwca 2017 (środa), godz. 15.00, Solec Kujawski, Urząd Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim

28 czerwca 2017 (środa), godz. 11.00, Lipsko, sala konferencyjna w Urzędzie Miasta i Gminy Lipsko, ul. 1 Maja 2

28 czerwca 2017 (środa), godz. 13.00, Piotrków Trybunalski, Aula Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 imienia księdza Jerzego Popiełuszki

28 czerwca 2017 (środa), godz. 17.30, Łęczyca, Restauracja Kargul, Ozorkowska 8

29 czerwca 2017 (czwartek), godz. 13.00, Łódź, Przychodnia Diabetologiczna, ul. Nowa 30/32

29 czerwca 2017 (czwartek), godz. 19.00, Turek, Restauracja Weselna ul. Kaliska 64

30 czerwca 2017 (piątek), godz. 16.00, Busko Zdrój Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 3, ul. Grota 3

Poniżej plakaty z datami warsztatów:

 

Poniżej zdjęcia z przebytych już warsztatów w Płocku i Ciechanowie:

 

[1] Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce. Edycja 2014

[2] Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce. Edycja 2014

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content