W trakcie posiedzenia Sejmu dnia 28.02.2018, podczas punktu „pytanie i informacja ws. bieżących” Poseł Tadeusz Dziuba (PiS) zadał pytanie w sprawie zminimalizowania albo wyeliminowania ryzyka wystąpienia hipoglikemii u pacjentów cukrzycowych.
Poseł Dziuba zapytał o proces ustalania schematu leczenia cukrzycy, dostęp do nowoczesnych terapii i działania ministerstwa w zakresie hipoglikemii. Zwrócił uwagę na konsekwencje niewłaściwie leczonej cukrzycy. Opisał szerokie spektrum objawów hipoglikemii od zaburzeń chodzenia czy mowy, po utratę przytomności i śpiączkę. W dalszej części pytania poruszył kwestię refundacji długodziałających analogów insulin, które istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia hipoglikemii.
Na pytanie Pana Posła odpowiadał Wiceminister Zdrowia Marcin Czech. W swojej wypowiedzi przyznał, że chorujący na cukrzycę typu 2 (których dostęp do długodziałających analogów jest mocno ograniczony) stanowią około 90% wszystkich chorych. Podkreślał wagę działań edukacyjnych, kontroli diety i wysiłku fizycznego. Minister potwierdził, że analogi długodziałające są wygodniejsze w stosowaniu i obarczone mniejszym ryzykiem hipoglikemii. Opisując działania Ministerstwa stwierdził, iż świadczą one o chęci udostępniania leczenia pacjentom.
Ministerstwo dotychczas nie zadeklarowało bezpośredniej chęci rozszerzenia dostępu do refundacji długodziałających analogów insulin. Jednak ich obecność na liście leków bezpłatnych dla osób 75+ jest wyraźnym znakiem, że dostrzegane są zalety nowoczesnych terapii lekowych.
Poniżej można zobaczyć wystąpienia Posła Tadeusza Dziuby oraz Wiceministra Zdrowia Marcina Czecha (od 10:11:56):
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp#29BB0D4CEA4D0D15C125824000552F0C