Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

Dnia 28.02 Prezes ZG PSD Anna Śliwińska oraz Docent Agnieszka Szypowska, konsultant województwa mazowieckiego w dziedzinie diabetologii, uczestniczyły w spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia.

PSD wystąpiło do MZ z prośbą o spotkanie, aby omówić aktualne problemy osób chorych na cukrzycę w Polsce, zwłaszcza kwestię refundacji nowoczesnych leków, leczenia stopy cukrzycowej oraz standardów opieki diabetologicznej.

Ze strony MZ w spotkaniu wzięli udział Maciej Binkowski, doradca Ministra oraz Dariusz Poznański, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego. Liczne obowiązki nie pozwoliły Ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu w osobistym uczestnictwie w spotkaniu.

Podczas spotkania najszerzej omówiono ograniczony dostęp do nowoczesnego leczenia dla osób z cukrzycą typu 2.

Kluczową rolę (poza żywieniem i aktywnością fizyczną) w leczeniu cukrzycy pełni insulinoterapia. O ile w cukrzycy typu 1 ta kwestia wydaje się być zabezpieczona i odpowiada światowym standardom, tak w przypadku cukrzycy typu 2 wciąż leczymy się niezgodnie ze standardami. Mamy owszem dostępne insuliny ludzkie (tzw. insuliny NPH), jednak są to już przestarzałe technologie, średnio działające. Obarczają pacjenta większym ryzykiem powikłań jakim jest hipoglikemia. Według dzisiejszego schematu, kiedy ta hipoglikemia już się pojawi – wtedy pacjent może skorzystać z tzw. analogów długodziałających. Żeby zapobiec kolejnym epizodom groźnego niedocukrzenia.

Według pacjentów i ekspertów, taki system leczenia nie jest optymalny klinicznie oraz nieopłacalny dla systemu. Występowanie ciężkich epizodów hipoglikemii może skutkować zdarzeniami sercowo-naczyniowymi: udarem, niewydolnością serca, zawałem czy chorobą niedokrwienną. Niedocukrzenie nie pozostaje obojętne również na oddziaływanie mózgu. Grozi demencją, zaburzeniami funkcji poznawczych, a nawet depresją. Według raportu firmy HealthQuest koszty leczenia hipoglikemii i jej powikłań mogą sięgać nawet 87 044 tys zł rocznie.

Liczymy na to, że Ministerstwo Zdrowia pod nowym kierownictwem i z nowym zespołem zechce pochylić się nad tym, jak i innymi problemami osób chorych na cukrzycę w Polsce. Będziemy o to stale zabiegać.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content