24 lutego 2018 r. Koło w Szubinie obchodziło 25-lecie powstania. Uroczystość odbyła się w restauracji Tramp, gdzie zebrali się członkowie Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście m.in. burmistrz miasta Szubin Artur Michalak oraz prezes ZG PSD Anna Śliwińska.

Szubińskie koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zawiązało się 20 lutego 1993 r. z inicjatywy dr Elżbiety Piotrowskiej z Poradni Diabetologicznej w Szubinie. Jej propozycja padła na podatny grunt. Spotkanie założycielskie zorganizowano w murach Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie. Wśród współzałożycieli koła była Irena Hałas, do dziś piastująca funkcję skarbnika stowarzyszenia, oraz Stanisław Hamermaister, który został pierwszym prezesem koła. W 2000 r. prezesem wybrany został Seweryn Wysocki, a po nim od 2001 r, funkcję tę pełni Ludwik Wencka.

Jubileusz koła diabetyków rozpoczęła w sobotę uroczysta msza święta dziękczynna, którą odprawiono w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie. „Dziękujemy za wytrwałość, za niesienie przez tyle lat bezinteresownej pomocy chorym, za angażowanie się w różne prace, by służyć potrzebującym” – mówił w kościele ks. proboszcz Jacek Pawelczyk.

Świąteczne spotkanie zorganizowano wyjątkowo nie w Klubie Diabetyka przy ul. Bema, a w restauracji Tramp w Szubinie. Wśród gości była m.in. poseł Ewa Kozanecka, władze Szubina: burmistrz Artur Michalak i jego zastępczyni Krystyna Sichel oraz przewodniczący rady Remigiusz Kasprzak. Zaproszenie przyjęli także byli burmistrzowie Szubina -Ignacy Pogodziński i Andrzej Wrona. Obecny był prezes spółki „Medyk” dr Radzisław Panek i dyrektor RBP Mirosław Rzeszowski.

–  Spotykamy się dziś z okazji 25-lecia Szubińskiego Koła Diabetyków. To dla nas bardzo ważne i uroczyste spotkanie. Od 25 lat udzielamy rad, pocieszamy, wspieramy. Otrzymujemy wiele dowodów sympatii i życzliwości. To nas bardzo cieszy. Widzimy, że nasza praca na rzecz ludzi chorych na cukrzycę i innych potrzebujących jest doceniana – przyznaje Irena Hałas. I dodaje: – W naszym kole nie można się nudzić i czuć samotnym.

I nie są to słowa na wyrost. Bogactwo inicjatyw wykazuje kronika, liczne fotosy, wycinki z gazet. Członkowie stowarzyszenia starają się dokumentować liczne wydarzenia z życia diabetyków, tym samym stają się częścią historii miasta Szubin.

Początkowo nie mieli własnego kąta, spotykali się w różnych miejscach. Od 2008 r. mają przy ul. Bema swój Klub Diabetyka, w którym m.in. zgromadzili sprzęt i urządzili salę do ćwiczeń. Bo rehabilitacja dla diabetyków to sprawa bardzo ważna. Tak samo jak integracja środowiska. Spotykają się, rozmawiają o chorobie, ale też organizują wspólne inicjatywy m.in. liczne wycieczki do Kołobrzegu, Wadowic, Zakopanego, Kotliny Kłodzkiej, ale też do Paryża, Włoch, Danii. Celem wycieczki w jubileuszowym roku jest Chorwacja i Hiszpania.

Na zakończenie oficjalnego spotkania podano okolicznościowy tort.

Źródło:

http://www.pomorska.pl/wiadomosci/naklo/a/szubinscy-diabetycy-hucznie-uczcili-25-lat-dzialalnosci-zdjecia,12962935/

http://www.szubin24.pl/Jubileusz_25-lecia._Kolo_Diabetykow_swietowalo,54882.html

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content