Polskie Stowarzyszenie Diabetyków to coś znacznie więcej niż nasza strona internetowa, obecność na licznych konferencjach medycznych czy spotkaniach z decydentami, to więcej niż wypowiedzi dla prasy czy współpraca z firmami farmaceutycznymi. Prawdziwą siłą tej organizacji są ludzie – osoby chorujące na cukrzycę i ich bliscy zjednoczeni by się wzajemnie wspierać, ale także edukować społeczeństwo w zakresie największej niezakaźnej epidemii XX wieku, jaką jest cukrzyca.

Pacjenci dotknięci cukrzycą (w szczególności osoby starsze) bardzo potrzebują rzetelnie prowadzonej edukacji dostosowanej do ich potrzeb i możliwości. Jednocześnie potrzebują wsparcia i poczucia wspólnoty, że nie są z chorobą sami. Odpowiedzią na te potrzeby jest działalność PSD w terenie. Dzięki naszym Oddziałom i Kołom jesteśmy w stanie dotrzeć z edukacją na temat cukrzycy oraz działaniami profilaktycznymi pod przysłowiowe strzechy. Sztandarowe działania prowadzone przez Oddziały i Koła PSD na terenie całego kraju:

• spotkania edukacyjne z ekspertami, poświęcone konketnym zagadnieniom życia z cukrzycą – diecie, aktywności fizycznej, insulinoterapii, zapobieganiu powikłaniom itp.
• organizowanie obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w listopadzie i Dnia Diabetyka w czerwcu w poszczególnych miastach,
• współpraca z lokalnymi władzami nad szerzeniem wiedzy o cukrzycy i poprawą warunków leczenia,
• badania profilaktyczne, prowadzone w centrach handlowych, przy okazji imprez plenerowych czy w zakładach pracy,
• organizowanie wyjazdów o charakterze edukacyjnym i integracyjnym, a także wyjazdów do sanatoriów,
• dyżury w Oddziałach i Kołach, na które mogą zgłosić się osoby ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą, szukające porad i wsparcia.

„Cukrzycowa rodzina”
Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków mają zarówno poczucie misji, jak i wspólnoty. Wielu działa w organizacji nawet nie od lat, ale od dziesięcioleci. Lokalni liderzy nie są dla siebie anonimowi – dzięki spotkaniom na pielgrzymce w Częstochowie czy np. na Forum Liderów w Warszawie zawiązały się wieloletnie znajomości, a nawet przyjaźnie między oddziałami z odległych krańców Polski.

Kto czyta, czy choć przegląda Biuletyn, nasz wewnętrzny periodyk ten wie, jak żywa jest nasza działalność w terenie. Poszczególne Oddziały i Koła zaskakują kreatywnością w sposobach na wspólne spędzania czasu i edukację o cukrzycy – wspólne kwestowania z WOŚP, zawody sportowe, ogniska, wycieczki krajoznawcze, zawody płukania złota, spotkania okolicznościowe to tylko wybrane aktywności naszych Kół i Oddziałów.

W służbie zdrowiu
Misją Stowarzyszenia jest także zapobieganie cukrzycy typu 2 oraz wczesne jej wykrywanie. Jest ona realizowana dwutorowo: poprzez ogólnopolskie kampanie społeczne, zwiększające świadomość choroby i promujące zdrowy styl życia oraz badania przesiewowe, które są koordynowane przez Zarząd Główny oraz poprzez aktywności w terenie. Ogromne znaczenie mają akcje badań profilaktycznych, prowadzone przez działaczy z Oddziałów i Kół w ich małych ojczyznach. Obejmują one przede wszystkim pomiary glukozy we krwi, ale często też pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, obwodu talii, a nawet bardziej specjalistyczne badania, jak dna oka czy czucia w stopach. Akcje tego typu organizowane są np. przy okazji różnego rodzaju imprez plenerowych lub w centrach handlowych czy innych miejscach, które gromadzą rzesze mieszkańców. Zwykle cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, ale przede wszystkim spełniają swoją rolę we wczesnym wykrywaniu cukrzycy typu 2.  Osoby z nieprawidłowym wynikiem pomiaru glikemii czy ciśnienia tętniczego dostają wytyczne odnośnie dalszej diagnostyki.

Jesteśmy dumni, że od 45 lat udaje nam się jednoczyć społeczność osób dotkniętych cukrzycą. Dziękujemy za Waszą ofiarną, społeczną pracę na rzecz Stowarzyszenia. Bez „naszych ludzi” w terenie, nie byłoby silnej organizacji o zasięgu ogólnokrajowym.

Redakcja

x  Potężna ochrona dla WordPressa, od UTI.PL ShieldPRO
Ta witryna jest chroniona przez
UTI.PL ShieldPRO