W bieżącym roku przypada trzeci i ostatni rok cyklu 2021-23, którego tematem przewodnim ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną jest dostęp do opieki diabetologicznej. Tegoroczna kampania koncentruje się na znaczeniu świadomości czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, aby pomóc w opóźnieniu lub zapobieganiu chorobie. Ważne jest też podkreślenie wpływu powikłań cukrzycowych oraz dostępu do edukacji i opieki medycznej celem zapewnienia właściwego leczenia i zarządzania chorobą.

1 na 10 dorosłych na świecie choruje na cukrzycę. Ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Blisko połowa nie została jeszcze zdiagnozowana.

W wielu przypadkach cukrzycę typu 2 i jej powikłania można opóźnić lub im zapobiegać poprzez wdrożenie zdrowych nawyków. Jeśli cukrzyca nie zostanie wcześnie wykryta i leczona, może prowadzić do poważnych i zagrażających życiu powikłań. Dla osób narażonych na zachorowanie, wiedza o ryzyku i o tym, co z nim zrobić, jest ważna dla profilaktyki, wczesnej diagnozy i właściwego leczenia.

Dla osób z cukrzycą świadomość i dostęp do właściwej edukacji oraz najlepszych leków i narzędzi wspierających opiekę ma kluczowe znaczenie dla opóźnienia lub zapobiegania powikłaniom.

Dla pracowników ochrony zdrowia dostęp do odpowiednich szkoleń i zasobów jest niezbędny celem wczesnego wykrywania cukrzycy i jej powikłań oraz zapewnienia pacjentom najlepszej możliwej opieki.

Hasło tegorocznej kampanii brzmi:
Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content