- W weekend trwała w Szamotułach akcja “Zdrowe życie”
- Miasteczko odwiedził minister zdrowia Adam Niedzielski
- Zapowiedział uruchomienie w miejscowym szpitalu pilotażu opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej
Stopa cukrzycowa: ważna jest profilaktyka
W sobotę i niedzielę trwała kolejna odsłona kampanii “Zdrowe życie”. Druga edycja ogólnopolskiego projektu profilaktyki zdrowia i zdrowego stylu życia zainicjowanego w 2022 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę zaprowadziła ją tym razem do Szamotuł (woj. wielkopolskie).
W trakcie wydarzenia minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w miejscowym szpitalu od lipca ruszy pilotażowy program opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej.
– Nie bez powodu dzisiejszy projekt pilotażu uruchamiamy w ramach kampanii Zdrowe Życie. Stawiamy nie tylko na leczenie, ale przede wszystkim na profilaktykę. Nie wystarczy ratować zagrożone zdrowie. Trzeba dbać o to, by ono zagrożone nie było – powiedział szef resortu zdrowia.
Kilka dni temu projekt przepisów ws. pilotażu w Szamotułach przekazano do konsultacji społecznych. Celem programu pilotażowego jest sprawdzenie leczenia prowadzonego przez zespół, w którego skład wchodzą specjaliści z oddziału zabiegowego (chirurgia ogólna) i z zachowawczego (chorób wewnętrznych). Obowiązujące w tym względzie przepisy uniemożliwiają sumowanie świadczeń realizowanych w trakcie jednej hospitalizacji na obu oddziałach. Dodatkową korzyścią proponowanego w projekcie planu leczenia będzie zagwarantowanie wizyt kontrolnych, w których trakcie oceniany będzie postęp gojenia.
Zdrowe Życie i Mobilne Strefy Zdrowia
Przypomnijmy, uroczyste rozpoczęcie II etapu Mobilnych Stref Zdrowia projektu „Zdrowe Życie” nastąpiło 22 kwietnia br. w Skierniewicach. Wstęp i wszystkie dostępne badania w strefie Zdrowe Życie są bezpłatne.
Współorganizatorami projektu są Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Grupa PZU. Patronat Honorowy nad projektem sprawują Prezydent RP Andrzeja Duda i Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda.
Akcja jest efektem rekomendacji ekspertów prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, podkreślających, że stan zdrowia Polaków po pandemii COVID–19 wymaga pilnej poprawy, a jedną z zasadniczych potrzeb na dzisiaj jest rozpowszechnienie profilaktyki zdrowia.
W 2022 roku strefy odwiedziły 11 polskich miast i miasteczek, łącznie wykonano w nich ponad 34 tys. specjalistycznych badań i konsultacji medycznych. Spośród osób, które w ub. roku skorzystały z badań, średnio co piąta została skierowana na dalszą diagnostykę.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl