Wpływ wysiłku fizycznego na rozwój cukrzycy
Odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna to skuteczny sposób by zapobiec cukrzycy oraz pomóc w jej leczeniu. Wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość tkanek obwodowych, głównie mięśni na wychwyt glukozy. Korzystnie wpływa na wartości ciśnienia tętniczego i profil lipidowy, poprawia samopoczucie.
Nawet pół godziny regularnej aktywności fizycznej każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Preferowany w profilaktyce cukrzycy jest wysiłek aerobowy czyli np. :
- spacer,
- nordic walking,
- pływanie,
- jogging,
- jazda na rowerze,
- aerobik.
Wybierz aktywność, która sprawia ci radość, ćwicz w towarzystwie, połącz aktywność z dietą!
Czy wiesz, że? Osoby bez powikłań cukrzycy, w wieku 18-64 lata zgodnie z zaleceniami WHO, powinny ćwiczyć intensywnie przez 150 min na tydzień (bieganie, pływanie, jazda na rowerze) lub wykonywać 300 min ćwiczeń o umiarkowanej intensywności (spacer, zakupy, praca na działce). Osoby z powikłaniami cukrzycy (stopa cukrzycowa, problemy ze wzrokiem, nerkami) zestaw ćwiczeń muszą skonsultować z lekarzem.
DASH w profilaktyce i leczeniu cukrzycy.
W profilaktyce i leczeniu cukrzycy istotne jest również odpowiednie żywienie. Odżywianie według zasad diety DASH może nie tylko obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu. Jest też polecane w profilaktyce cukrzycy i otyłości.
Zaloguj się w darmowym portalu Diety NFZ i korzystaj z gotowych przepisów diety DASH
https://diety.nfz.gov.plotwiera się w nowej karcie
O tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu.
Aktywność fizyczna w walce z cukrzycą i otyłością – materiały edukacyjne otwiera się w nowej karcie