„Profilaktyka udaru mózgu” to materiał Narodowego Funduszu Zdrowia przygotowany w ramach cyklicznej akcji edukacyjnej „Środa z Profilaktyką”.

W załączonym materiale przypominamy o objawach, które mogą wskazywać na udar, jak ograniczyć ryzyko wystąpienia udaru i jakie podjąć działania profilaktyczne?

Udar mózgu to nagłe zaburzenie czynności mózgu spowodowane niedrożnością lub pęknięciem naczynia tętniczego. To jedna z najczęstszych przyczyn zgonów i niesprawności w Polsce wśród osób po 40 r.ż..

Z danych Raportu NFZ o zdrowiu „Udar niedokrwienny mózgu” wynika, że rocznie udar dotyka ponad 70 tys. Polaków. Oznacza to, że co 8 minut ktoś doznaje udaru!

W przypadku udaru liczy się CZAS!
–        Ciężka ręka lub noga
–        Zaburzenia mowy
–        Asymetria twarzy
–        Słabe widzenie
–        Szybkie rozpoznanie objawów udaru i dodarcie do szpitala z oddziałem udarowym, warunkuje możliwość wdrożenia leczenia.

Jak wskazują wytyczne postępowania w udarze mózgu opracowane przez Polskie Towarzystwo Neurologiczne, każdy zyskany kwadrans do rozpoczęcia leczenia przekłada się w przybliżeniu na:

–        dodatkowy miesiąc samodzielnego życia pacjenta,
–        niższe o 5% ryzyko zgonu,
–        większą o około 4% szansę na samodzielne poruszanie się.

Zapytaliśmy dr n. med. Annę Bajer-Czajkowską, Zastępcę Kierującego Kliniką Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie o modyfikowalne i niemodyfikowalne czynniki ryzyka udaru mózgu, otyłość oraz dlaczego tak ważny jest czas od wystąpienia pierwszych objawów i przestrzeganie zaleceń.

Poniżej znajdą Państwo wersję audio materiału, nagranie na kanale YouTube Akademia NFZ oraz ulotkę.
Nagranie audio
Nagranie na YouTube
Ulotka

Skip to content