- Rzecznik Praw Pacjenta odpowiedział na pytanie związane z wydawaniem recepty refundowanej przez lekarza POZ
- Odpowiedź dotyczyła pytania: Co zrobić, gdy lekarz specjalista odesłał mnie po receptę refundowaną do lekarza POZ, a lekarz POZ odmawia jej wystawienia?
- Jak zapewnia RPP, lekarz POZ może kontynuować przepisywanie leku z refundacją zleconego przez specjalistę
- Jednak zasada ta dotyczy sytuacji, gdy lekarz POZ, czyli lekarz rodzinny jest w posiadaniu udokumentowanego rozpoznania schorzenia od specjalisty
Recepta refundowana na lek od specjalisty. RPP odpowiada
Jak wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta, ocenę zasadności ordynacji leku z refundacją dokonuje wyłącznie lekarz leczący pacjenta. Lekarz mając na uwadze stan zdrowia chorego oraz wynikające z tego tytułu potrzeby medyczne, określa zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną także sposób diagnozowania i leczenia.
W przypadku, gdy lekarz specjalista uznał, że schorzenie pacjenta mieści się w zakresie wskazań o refundacji konkretnego leku, wtedy lekarz ten wystawia pacjentowi receptę na lek z refundacją – wskazuje RPP.
Co jednak istotne to fakt, że lekarz zajmujący się leczeniem pacjenta w poradni specjalistycznej jest obowiązany pisemnie informować, pacjenta, lekarza ubezpieczenia zdrowotnego albo felczera ubezpieczenia zdrowotnego i lekarz POZ o:
- rozpoznaniu,
- sposobie leczenia,
- rokowaniu,
- ordynowanych lekach,
- ordynowanych środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
- wyrobach medycznych,
- okresie stosowania i sposobie dawkowania,
- wyznaczonych wizytach kontrolnych.
Powyższe informacje powinny być przekazywane lekarzowi bądź felczerowi nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Dane te są umieszczane na druku: Informacja dla lekarza kierującego.
Co zrobić, gdy lekarz POZ nie chce wystawić recepty na lek od specjalisty?
Rzecznik Praw Pacjenta podkreślił, że lekarz POZ może wystawić receptę refundowaną na lek zalecony przez lekarza specjalistę. Konieczne jest przy tym spełnienie ważnego warunku.
– Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej/rodzinny może kontynuować przepisywanie pacjentowi leku z refundacją zaleconego przez specjalistę w poradni specjalistycznej, jeśli dysponuje udokumentowanym rozpoznaniem schorzenia od tego specjalisty (tj. Informacją dla lekarza kierującego), obejmującym również informację o zaleconych lekach z refundacją – wyjaśnił RPP.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Mieszkam w USA state Ct. I fakt autentyczy Jod radioak.131 zniszczyl mi czesc tarczycy I polniej spec.D.Domeni. przedawkowal 6 lat hormony I mam teraz problemy duze musze dwa hor.T4 iT3 to nie chca mi wypisac tylko jeden horm.mam duzo problemow co robic?
Dzień dobry. 1 czerwca mąż uległ kontuzji kolana, zle postawił nogę. Został zawieziony na SOR. Chirurg, który pełnił dyżur ,po obejrzeniu rtg nie stwierdził złamania. Cała noga zostala unieruchomiona szyną. Wystawione zostało skierowanie do ortopedy, recepta i na wypisie zalecenia, m.in. zakup ortezy i usg, to bez wystawionego skierowania. Zależało nam na czasie, więc szukanie lekarza na prywatną wizytę, bo na fundusz 2 miesiące czekania.Udało się. Ortopeda spojrzał na zdjęcie. Okazało się, że widać złamanie kości piszczelowej bocznej. Wystawił skierowanie na TK kolana, oraz zalecił kupno i założenie ortezy. Niestety wszystko prywatnie. Na karcie informacyjnej, wypisał zalecenia i lęki. Wszystko na 100%. Poinformował, że ze względu na cenę, mamy udać się do lekarza rodzinnego, by wystawił receptę. Chodziło zwłaszcza o zastrzyki przeciwzakrzepowe. Ten jednak odmówił, mówiąc, że nie ma do tego podstaw. Cena 100% to ok. 87 zł., a po refundacji ok. 6 zł. Różnica spora. Dwie wizyty u ortopedy, orteza, TK,leki i przeszło 2 tys. udane, Kolejna wizyta za 4 tyg. ze zdjęciem rtg. Mąż ma również zapisac się do naczyniowca,by wykonac badanie Dopplera. Nie jesteśmy zamożni, ale zdrowie ważniejsze. Tylko dlaczego płacąc składki , nie możemy z nich korzystać ?
Wynik TK : złamanie z rozkawałkowaniem tylnej części klykcia bocznego kości piszczelowej prawej z wgnieceniem i obnizeniem jego powierzchni o ok. 4- 5 mm. Płyń i zmiany wysiekowe wokół stawu kolanowego.